banner15

'Today's Zaman' bugün çıkıyor

"Today's Zaman" gazetesinin yayın hayatına başlaması nedeniyle Shareton Otel'de gece düzenlendi.

'Today's Zaman' bugün çıkıyor

Today's Zaman'ın tanıtım kokteyline katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Today's Zaman Türkiye ve dünya arasında köprü kuracak. Türkiye ve Türk kültürünü dünyaya tanıtacak." dedi.

Türkiye'nin üçüncü İngilizce gazetesi olan Today's Zaman bugün yayın hayatına başladı. İlk gün 20 bin adet basılacak gazete 1.50 YTL'den satışa sunulacak. Gazetenin Ankara Sheraton Otel'de düzenlenen tanıtım toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere çok sayıda siyasetçi, iş adamı ve gazetecinin katılımı ile gerçekleşti. Başbakan Erdoğan, "Today's Zaman, Türkiye ve dünya arasında köprü kuracak" dedi.

Today's Zaman'ın tanıtım kokteyli Sheraton Otel'de düzenlendi. Kokteyle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ankara Valisi Kemal Önal, Dışışleri Bakanlığı eski Sözcüsü ve yeni İsrail Büyükelçisi Namık Tan, ABD Büyükelçisi Ross Wilson ile İsrail, Lübnan, Irak büyükelçilerinin yanısıra çeşitli yabancı misyon şefleri, iş adamları, gazeteciler, siyasetçiler ve çok sayıda davetli katıldı. Kokteyl, gazeteyi tanıtan sinevizyon gösterimi ile başladı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: "TODAY'S ZAMAN TÜRKİYE VE DÜNYA ARASINDA KÖPRÜ KURACAK."

Sinevizyon gösterimi sonrasında, Feza Gazetecilik Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Today's Zaman Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, gazetenin yarın çıkacak ilk sayısını Başbakan Erdoğan'a sundular. Erdoğan, bir süre elinde incelediği gazeteyi, salondakilere de gösterdi. Türkiye'de İngilizce yayın yapan iki gazete bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, Today's Zaman'ın üçüncü gazete olarak farklılık getireceğine inandığını söyledi. Erdoğan, "Today's Zaman Türkiye ve dünya arasında köprü kuracak. Türkiye ve Türk kültürünü dünyaya tanıtacak." diye konuştu.

Kokteyle katılan bakanların, Today's Zaman hakkındaki görüşleri şöyle:

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül: "Today's Zaman'ın yayın hayatına başlamasından büyük mutluluk duydum. Çok teşvik ettim. Uzun yıllardır tüm dünyayı takip ediyorum. Türkiye'de iki tane İngilizce yayınlanan gazete vardı. Today's Zaman ile birlikte aralarında tatlı bir rekabetin olacağına inanıyorum. Dış dünyadan Türkiye'yi politik, kültürel ve özellikle ekonomi alanında takip etmek isteyenler vardı. Bundan sonra da ihtiyaç duyuduğunda gerekli yardımları yaparız. Today's Zaman Türkiye'nin dış dünyaya tanıtılmasında önemli."

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik: "Globalleşen dünyada Türkiye'nin tezlerini dünyaya duyuracak bir gazeteye ihtiyaç vardı. Böyle bir gazete Türkiye'de büyük bir boşluğu dolduracak. Zaman gazetesi mizanpajı ve ciddiyeti ile böyle bir gazetenin çıkmış olmasını şahsen ülke adına sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyorum."

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen: "Yabancı diplomatların ve Türkiye'ye dışarıdan gelen iş adamlarının yakından takip edeceği bir gazete olacağını düşünüyorum. Çünkü Türkiye, içerisindeki gelişmeleri, neler yaptığını ve neler yapamadığını dünyaya en objektif bu şekilde duyurabilir. Özellikle yabancı misyon, diplomatlar ve Türkiye'de görev yapan diğer yabancı uyruklu kişilerin çok sıklıkla takip edebilecekleri, günlük değerlendirmeleri rahatlıkla alabilecekleri, böyle bir gazetenin Türk yayın hayatına katılmış olmasından çok mutluyum. Başarılar diliyorum."

Devlet Bakanı Ali Babacan: "Türkiye hızla dünyaya açılıyor. Dünyanın ilgisi Türkiye üzerine çekiliyor. Türkiye; Avrupa, ABD ve Asya'nın ilgi odağı haline geldi. Türkiye'deki ekonomik ve siyasi gelişmeler herkesin dikkatini çekiyor. Yabancı dille yerli bir kuruluş tarafından çıkan gazetede bunlara yer verilmesi çok önemli. Türkiye'ye büyük katkılar sağlayacaktır. Ayrıca Türkiye'de yaşayan yabancılar için de önemli bir hizmet sunaca, farklı bir perspektif imkanı sağlayacaktır. Türkiye için güzel bir hizmet olduğunu düşünüyorum. Hayırlara vesile olmasını diliyorum."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler: "Türkiye dışında farklı coğrafyalara da hizmet veren bir gazetenin olması çok önemli. Türkiye'nin tanıtımına ve Türkiye'de yaşayan yabancıların Türkiye hakkında eksikliklerini gidermesine de büyük katkı sağlayacaktır."

ABD BÜYÜKELÇİSİ WİLSON

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ise, yeni bir İngilizce gazete çıkarılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve yeni gazetenin kendisi ve meslektaşları için "başka bir ses" olduğunu söyledi. Ankara'da bugün "Kerkük 2007" adlı bir panel yapıldığının hatırlatılması üzerine Büyükelçi Wilson, ABD'nin ve büyük olasılıkla da Irak'ın, Türkiye'nin endişelerini ciddiye aldığını ve Kerkük'ün "hassas" bir konu olduğu konusunda Türk ve Amerikalı liderlerin benzer görüşlere sahip olduklarını belirtti.

Wilson ayrıca, Kerkük konusunun nasıl çözümleneceğinin ülkedeki barışın ve istikrarın sağlanmasıyla ilgili olduğunu kaydetti. Büyükelçi Wilson, "Kerkük'te bir çözüm için Türkiye askeri operasyonu tercih ederse, ABD'nin görüşü ne yönde olur?" şeklindeki bir soruyu şöyle yanıtladı: "ABD, Türkiye ve Irak'ın işbirliği ilişkileri var. Türkiye ve ABD müttefikler. Iraklıları ancak diyalog yoluyla, barışı ve istikrarı sağlamaları konusunda teşvik edebiliriz."

TODAY'S ZAMAN 40'A YAKIN YAZAR KADROSU İLE OKUYUCULARINA MERHABA DİYECEK

Turkish Daily News (TDN), The New Anatolian gibi İngilizce gazetelerden sonra Türkiye'de çıkan üçüncü İngilizce gazete olan Today's Zaman'ın genel yayın yönetmeni Bülent Keneş. 40'a yakın zengin bir yazar kadrosu olan gazetede, aralarında Almanya'nın eski Dışişleri Bakanı Joscka Fischer, Avrupa Parlamentosu'ndaki Türk kökenli milletvekili Cem Özdemir gibi siyasetçilerin yanı sıra, Hugh Pope, Nicole Pope ve Andrew Finkel gibi uzun yıllardır Türkiye'de yaşayan ve Türkiye hakkında çeşitli eserleri bulunan gazeteci yazarların da yazıları yer alacak.

Haftanın her günü tamamı renkli 20 sayfa olarak çıkacak Today's Zaman, pazar günleri Sunday's Zaman adıyla yayınlanırken, İngiliz The Times gazetesiyle içerik alanında işbirliği yapacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48