banner39

TOKİ Başkanı: Bankalar çok uyanık

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ''Bankalar arsa konusunda çok uyanık. Prim yapınca, bize eski fiyattan ver diyorlar" dedi.

Arşiv 16.02.2008, 13:18 16.02.2008, 13:18
TOKİ Başkanı: Bankalar çok uyanık


Kamu sermayeli bankaların İstanbul'a taşınması konusunda, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile bankalar arasındaki görüşmelerde fiyat aşamasına gelindi.

Bankalar, taşınma söylentilerinin çıkmasından sonra, arsa fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, eski fiyatlarla arsa satılmasını istiyor.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, yaptığı açıklamada, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ile arsa konusundaki görüşmelere başladıklarını, Ziraat Bankası'nın 40 bin, Vakıfbank ve Halkbank'ın da 37 bin 500'er metrekare yer istediklerini bildirdi.

Arsanın metrekare bedelinin belirlenmesi konusunda, hem kendilerinin, hem de bankaların ayrı ayrı ekspertiz yaptırdığını anlatan Bayraktar, şu aşamada, fiyat pazarlıklarının sürdüğünü ve 15 gün içinde sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

Merkez Bankası'nın, henüz kendilerinden bir talepte bulunmadığını açıklayan Bayraktar, talep gelmesi halinde, bunun da karşılanabileceğini bildirdi.

Arsaların imar planlarının da belediye tarafından onaylandığını belirten Bayraktar, herhangi bir yükseklik sınırı konulmamakla birlikte, bölgedeki yoğunluğu düşük tutmayı, çok geniş yeşil alanlar ve sosyal tesisler bırakmayı öngördüklerini anlattı.

'BANKALAR ÇOK UYANIK...'

Bankalarla yürütülen fiyat pazarlığı konusunda, arsaların eski ve yeni fiyatlarının tartışma konusu olduğunu kaydeden Bayraktar, şöyle devam etti:

''Bankalar çok uyanık. (Bankaların taşınması işi çıkınca, senin arsaların rant yaptı, bu primden bize de pay ver ya da sen bize eski fiyattan sat) diyorlar. Ben de diyorum ki, istediğiniz arsaların yarısını alın, kalanını da ben satarak para kazanayım. Görüşmeler sürüyor, 15 gün içinde sonuçlandırabiliriz.''

Bankaların taşınması ile Ankara'da konut fazlasının ortaya çıkacağı, kiraların düşeceği yolundaki beklentilerin hatırlatılması üzerine TOKİ Başkanı Bayraktar, kesinlikle böyle bir gelişme beklemediklerini, Ankara'nın nüfusunun İstanbul'a paralel arttığını, orta ölçekli sanayinin geliştirilmesiyle, nüfus artışının da süreceğini söyledi.

SEYRANTEPE TİCARET MERKEZİ İHALESİ...

TOKİ Başkanı Bayraktar, geçen hafta gerçekleştirilen, Seyrantepe Ticaret Merkezi İhalesiyle ilgili olarak, en yüksek teklifi veren firmayla, ikinci sıradaki firmanın arasındaki büyük farka dikkat çekilmesi üzerine de, ''Kanadı varsa uçsun, burada bizim için önemli olan bize vereceği gelir payı, ne kadar yüksek oran verirse o kadar iyi, biz ona bakarız'' dedi.

Kaynak: Ajanslar


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?