banner15

TOKİ'den İstanbul'a 60 bin konut

TOKİ'nin, 4 milyar dolar maliyetindeki Kayabaşı Projesi kapsamında İstanbul'da 60 bin kişi ev sahibi olacak.

TOKİ'den İstanbul'a 60 bin konut

Kent yenileme çalışmalarını hızlandıran TOKİ İstanbul'da konut sıkıntısını azaltacak Kayabaşı Projesi için hazırlıkları tamamladı.

Kent yenileme çalışmalarını hızlandıran TOKİ İstanbul'da konut sıkıntısını azaltacak Kayabaşı Projesi için hazırlıkları tamamladı. 4 milyar dolarlık proje ile 60 bin kişi ev sahibi olacak. Projede 11 Taksim Meydanı ve Gezi Parkı büyüklüğünde yeşil alan olacak

Son 5 yılda 100 bin nüfuslu 14 kent kuran Toplu Konut İdaresi (TOKİ), inşaat sektöründe, özellikle konutta yaşanan durgunluğa karşın 15'inci kenti kurmak için düğmeye bastı. İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nın da bulunduğu Kayabaşı bölgesinde 60 bin konuta ulaşabilecek 4 milyar dolarlık yeni bir şehir kurmak üzere hazırlıklar tamamlandı. Proje 12 milyon metrekarelik alanın TOKİ'ye ait 6.5 milyon metrekarelik bölümünde devreye girecek.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, üç ay sonra ihalelerine çıkılması öngörülen projenin öncelikle orta ve alt gelir grubuna yönelik olacağını, ancak içinde lüks konutların da yer alacağını söyledi ve şu bilgileri verdi:

Kayabaşı projesinde 11 Taksim Meydanı ve Gezi Parkı büyüklüğünde meydan ile yeşil alana yer verilecek. Bu projede inşaat yoğunluğu mevcutlar kadar olmayacak. İnşaat yoğunluğu daha düşük tutulacak.

Proje kapsamındaki kültür merkezi alanları 7 adet Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) toplamı kadar olacak. Toplam 2 bin 785 dersliğe ulaşacak ilköğretim okulları, 1287 dersliği bulacak orta öğretim okulları, 246 dersliğe ulaşacak meslek liseleri de proje kapsamında bulunacak. Toplamda 2 bin 324 yatak kapasitesini bulacak sağlık kompleksleri de burada yer alacak.

LÜKS KONUTTA SIKINTI VAR

Bayraktar, konut sektöründe yaşanan durgunluktan TOKİ'nin de olumsuz etkilendiğini ifade ederek, şöyle konuştu: "Özellikle lüks konutların satışlarında sıkıntı var. Dar gelirli konutları daha iyi gidiyor. Ancak, bize kaynak yaratacak olan lüks konut satışı. Bu ortamda bile müteahhitlere ayda 500 milyon YTL'lik ödeme yapıyoruz. Piyasadaki durgunluktan dolayı kamu bankalarından kredi de kullanmaya başladık."

KAYNAĞIMIZ 10 MİLYAR DOLAR

TOKİ'nin bugüne kadar sattığı konutlardan dolayı vatandaşlardan toplam 7 milyar YTL alacağı bulunduğuna dikkat çeken Bayraktar, şunları dile getirdi: "Bizden konut alan vatandaşlarımız ödemelerini düzenli yapıyor. Onun dışında elimizde 4.5-5 milyar YTL'lik satışa hazır konut stoğu var. Yani, aslında TOKİ olarak elimize geçecek kaynağın büyüklüğü 10 milyar dolar dolayında bulunuyor."

Kaynak: Bugün
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2008, 18:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35