banner39

Tolon Paşa'dan operasyon resti

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, kara operasyonunun bitirilmesi konusunda "bile de bilmeyen de konuşuyor" dedi.

Arşiv 21.03.2008, 18:21 21.03.2008, 18:21
Tolon Paşa'dan operasyon resti

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, sınır ötesi operasyonla ilgili olarak, ''Değil ABD başkanı, dünya başkanları 'çekil' dese öyle düğmeye basılır gibi çekilinemez'' dedi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Atatürkçü Düşünce Topluluğunca düzenlenen I. Kemalist Gençlik Platformu kapsamındaki ''Kuzey Irak Harekatı ve Türkiye Üzerine Etkileri'' konulu konferansa katılan Emekli Orgeneral Tolon, terörün 30 bin kişinin yaşamına mal olduğunu, şehit anne ve babalarının bütün dünyaya ''Vatan sağ olsun'' diye haykırdıklarını iyi bildiğini söyledi.

Terörün tırmanışının genel nedenleri arasında, 1991 ve 2003 yıllarında yaşanan Körfez krizi ile Irak'ın işgali, Birleşmiş Milletler kararlarının uygulanmaması, ABD'nin ve Irak yönetiminin tutumu ve DTP'nin TBMM'de yer almasının sayılabileceğini belirten Tolon, Türkiye'nin tüm bu ''alçakça'' oyunlar, içteki hainler ve bunları dışarıdan besleyenlerle yıllarca mücadele ettiğini, terörün kökünü kazıyıncaya kadar da mücadeleye devam edeceğini kaydetti.

GİDİŞ DE DÖNÜŞ DE PLANLI OLDU

Emekli Orgeneral Tolon, sınır ötesi operasyon hakkında çok şeylerin söylendiğini, herkesin bilip bilmeden konuştuğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Operasyon kapsamında onlarca vatan evladı, askeri, subayı, komutanı olarak araziye yayılmış, dağılmışlar. Bunlar giderken nasıl bir plan dahilinde gidiyorsa dönüşleri çok daha hassastır. Saldırıda aktif güç daha etkindir. Ne kadar aktif olursanız olun dönüşte yorgunluk vardır, daha pasif halinde olunur. Planlama bu nedenle iki misli önem kazanır. Kademe kademe birlikler çekilir. Değil ABD Başkanı dünya başkanları 'çekil' dese öyle düğmeye basılır gibi çekilinemez. Bunu bilmeyenler duysun, öğrensin diye söylüyorum. Çekilme tabirini bile kullanamazsınız. Çekilme düzenli birliklerde olur, düzenli birlikler çekilir. Bunun adı operasyon. Çekilme denilirse nizami kuvvetler düşünülür. Mumcu ne diyor; 'Bilgisiz fikir üretmek alışkanlığı vardır'. Maalesef biz de bu çok var.''

Türk ulusunun ve Türk vatanının bütünlüğünün tehdit altında olduğunu savunan Emekli Orgeneral Tolon, ülkenin gözle görülür bir karanlığın içine doğru sürüklendiğini ileri sürdü. Tolon, Türkiye Cumhuriyeti'nin tekil devlet yapısı ve anayasal niteliklerinin yok edilmek istendiğini savunarak, şunları kaydetti:

''Türk ulusunun kurtuluş yolu, Atatürkçü Düşünce çatısı altında birleşmek ve kenetlenmektir. Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına 'Türk milleti' denir. Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu, Trabzonlu, İstanbullu, Trakyalı ve Makedonyalı hep bir ırkın evlatları, hep aynı cevherin damarlarıdır. Ecdat yadigarı bin yıllık ata yurdunun politik ve stratejik değerini bilmeyen nesillerin, onu korumada gafil avlanabileceği de daima hatırda tutulmalı. Milli varlığımızın temeli olan ulusal birlik ve beraberliğimiz, her şartta ve mutlaka korunmalıdır. Türk genci, devrimlerin ve Cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir; bunların gereğine ve doğruluğuna herkesten çok inanmıştır.''


Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?