banner15

Toplama kampı gibi fakülte

Yüksek sesle konuşmak 5, yakışıksız şaka 10, üste karşı gelmek 30 puan ceza getiriyor. Yönetmelik terörünün hüküm sürdüğü İTÜ Denizcilik Fakültesi'nde şaşırtan cezalar...

Toplama kampı gibi fakülte

18 Eylül 2006'dan bu yana yürürlükte olan yönetmeliğe göre disiplin suçuna yol açacak her eylemin bir puanı var. Bu puanlarla öğrencilerin disiplin suçları toplanıyor ve bir yıl içinde 30 puan alan öğrenci 2 hafta, 40 puan alan 1 ay, 50 puan alan bir yarıyıl fakülteden uzaklaştırma cezası alıyor.

Öğrencinin öğrenim süresince disiplin cezalarının puanı 100'e ulaşırsa fakülte ile ilişkisinin kesilmesi öngörülüyor.

Gülmek bile yasak!

Yönetmeliğe göre "ceza gerektiren eylemin" ikinci kez yapılması durumunda puanı iki ile çarpılıyor. Örneğin koridorda yüksek sesle konuşmanın cezası 5 puan, bu "suçu" tekrarlayan öğrenci 10 puanlık disiplin cezası alıyor. Bu durumda kahkahanın da istenirse yüksek ses kapsamında değerlendiriliyor. Yani 10 kez kahkaha atarsanız, okuldan atılıyorsunuz.

Zaptu rap altına alıyormuş

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Aydın Şalcı ise yasakları savunuyor. Şalcı, "YÖK'ün yönetmeliği yetmiyor, eksiklik onlarda. Yönetmeliğimiz denizcilik örf ve adetlerine göre hazırlandı. Bizde disiplin önemlidir. Son yıllarda disiplin çığrından çıkmıştı, o yüzden gerekli görüldü. Zaten öğrenciler istedi bunu ve mutlular" diyor. Yönetmeliği tecrübeli hocaların hazırladığını anlatan Şalcı, "Burası İTÜ'nün diğer fakültelerine benzemiyor. Kendine has örf ve adetleri olan mesleğiz, genelden ayrılıyoruz" diye konuşuyor.

Okulda öğrenciler arasında denizcilik adetlerine göre hiyararşinin olduğunu anlatan Şalcı, "Aile terbiyesi eksik, ya da şiddet görmüş çocuklar kendilerine hak verildiğinde küçüklere kötü davranabiliyor. Bunu yaşayabiliyoruz. Normal bir disiplin yönetmeliği ile bunları zapt u rapta alamıyorsunuz. " diyor.

İşte 'denizci' cezaları

Puanlama esasının geçerli olduğu yönetmelikte bazı disiplin suçları ve cezaları şöyle sıralanıyor:
* Koridorda yüksek sesle konuşmak, gürültü yapmak: 5 puan. Her tekrar 10 puan.

* Fakülte alanlarında izinsiz denize girmek: 10 puan. Her tekrar 20 puan.

* Fakülte alanlarında denize gerekli güvenlik tedbirleri almadan çıkmak: 10 puan. Her tekrar 20 puan.

* Alt sınıftan öğrenciyi şahsi işlerinde kullanmak: 10 puan. Her tekrar 20 puan.

* Arkadaşları ile yakışıksız şaka yapmak: 10 puan. Her tekrar 20 puan.

* Fakülte demirbaşını ait olduğu yerin dışına taşımak: 5 puan. Her tekrar 10 puan.

* İzin almadan fakülteye birini sokmak: (Aile bireyi olması da yönetime haber verilmedi ise ceza gerektiriyor. ) 10 puan. Her tekrar 20 puan.

* Arkadaşlarını disiplinsizliğe ve suç işlemeye teşvik: 10 puan. Her tekrar 20 puan.

* Amir ya da üstüne karşı gelmek: İlk kez 20, tekrarlandığında 30 puan

* Yemekhane düzenini bozmak: 5 puan. Her tekrar 10 puan.

Sabah

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48