banner39

Toptan: Bildiriler Türkiye'ye yakışmadı

TBMM Başkanı Köksal Toptan, "Yargıtay ve Danıştay'ın peşpeşe yayımladığı bildiriler Türkiye'ye yakışmadı" dedi.

Arşiv 26.05.2008, 11:33 26.05.2008, 11:33
Toptan: Bildiriler Türkiye'ye yakışmadı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Yargıtay ve Danıştay bildirilerinin Türkiye'ye yakışmadığını belirterek, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin tarafların bir masa etrafında bir araya gelmesi çağrısına destek verdi.

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Yavuz Oğhan'ın sorularını cevaplayan Meclis Başkanı, "Tarafları bir araya getirmek mutlaka katkı sağlar" dedi.

Toptan, Yargıtay ve Danıştay Başkanlar Kurulu'nun peşpeşe yayımladığı bildirileri demokrasi açısından doğru bulmadığını söyledi.

Yargıtay'dan gelen bildirinin açıklanma şekline tepki gösteren Toptan, "Kamuoyuna açıklamak yerine, düşünceler muhataplara anlatılmalıydı" dedi.

Toptan, hem bildiriyi hem de ardından hükümetten gelen açıklamaları tasvip etmediğini söyledi.

Yasamanın yanlış karar verebileceğini, bunun düzeltileceği yerin Anayasa Mahkemesi olduğunu söyleyen Toptan, "Siz neden karışıyorsunuz? Yasamanın yetkisini kullanış biçimine böylesi ağır bir tepki gelince ben incindim, üzüldüm. Türkiye'de demokrasi açısından da doğru bulmadım" diye konuştu.

Toptan, yargı çevrelerinin tepkisini çeken Yargı Reformu Strateji Taslağı'nın AB yetkililerine iletilmesini de, "Bunda kötü niyet yok" sözleriyle değerlendirdi.

"AK İLE KARA ARASINDA BİR GERÇEK"

Köksal Toptan, Anayasa Mahkemesi'nden "herkesin oh diyebileceği bir içtihat" temenni etmesiyle ilgili eleştirileri de yanıtladı.

"Ak ile kara arasında başka bir seçenek tartışılabilir" diyen Toptan, "Üçüncü yol önerisi bir temenniydi. Başkaları, uzmanlar tartışsın diye bu öneriyi geliştirdim" dedi.

Meclis Başkanı, "AK Parti kapatılsa da kapatılmasa da Türkiye bu gerilimden çıkmayacak gibi" değerlendirmesine de, üçüncü yol önerisiyle bağdaştırdı ve "Önerdiğim yapılabilirse, Türkiye bu kaostan 'oh' dedirtecek bir sonuçla çıkar, mutlu olur" sözleriyle açıklık getirdi.

Anayasa Mahkemesi'nin laiklikten, demokrasiden taviz verecek bir kararın altında imza atmayacağına inandığını söyleyen Toptan, yüksek mahkemenin başkanı Haşim Kılıç'ın, "Karar ne olursa olsun göreceksiniz, hem demokrasimiz hem laikliğimiz hem de hukukumuz bu süreçten çok daha güçlenmiş olarak çıkacak'' ifadesine de katıldığını belirtti.

Toptan, olası bir ara rejimde "liderlik" rolünü ise üstlenmeyeceğini kaydetti.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?