banner39

Toptan: Dünya Gazze'ye kayıtsız

Toptan, "İsrail, henüz denenmemiş silahlarla kadın ve bebekleri öldürürken, öbür tarafın kullandığı silahlar borulardır" dedi.

Arşiv 12.01.2009, 16:22 12.01.2009, 16:22
Toptan: Dünya Gazze'ye kayıtsız


TBMM Başkanı Köksal Toptan, dünyanın, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına kayıtsız kaldığını, olayın "Gazze'de savaş" diye gösterildiğini, oysa savaşın karşılıklı bir mücadele olduğunu belirtti. Toptan, "Bir taraf, henüz denenmemiş silahları kullanarak, kadınları, bebekleri, çocukları öldürürken, öbür tarafın kullandığı silahlar borulardan yapılmış" eleştirisinde bulundu.

Toptan, Cezayir Millet Konseyi Başkanı Abdülkadir Bensalah ile görüştü.

Görüşmelerde, iki ülkenin, geleceğe dönük büyük projeleri birlikte gerçekleştirme kararının, heyecan verici olduğunu belirten Toptan, "Bunu sağlarsak, Türkiye ile Cezayir'in geleceğine de çok büyük katkı yapmış oluruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Abddullah Gül'ün, Mayısta Cezayir'e geleceğini ifade eden Toptan, Bensalah'ı, Türkiye'ye davet etti.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısını da değerlendiren Toptan, İslam dünyasında da bu konuda bir görüş birliği bulunmadığını ifade ederek, 14 Ocakta İstanbul'da yapacakları İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği toplantısından, çözüm çıkmasını temenni etti.

Filistin'deki iki grubun İslam dünyasını böldüğünü ifade eden Toptan, "Türkiye ile Cezayir, iki tarafa da eşit yaklaşmaya çalışırken, bazı kardeş ülkelerin biri bir tarafı, diğeri karşı tarafı tutuyor. Bu da işimizi zorlaştırıyor, İsrail'in işine yarıyor" diye konuştu.

Saldırıların, mutlaka sona ereceğini dile getiren Toptan, ancak bunun sorunların da bitmesi anlamına gelmeyeceğini belirtti. Köksal Toptan, saldırılar sonrası ortaya çıkacak tablonun, kendilerine sorumluluk getirdiğine işaret ederek, yaraları saracak önemli görevler üstlenmeleri gerektiğini söyledi.

Toptan, Türkiye genelinde ve TBMM'de yardım kampanyaları başlattıklarını anımsatarak, bölgeye barış ve huzurun gelmesini temenni etti.

Cezayir Millet Konseyi Başkanı Bensalah da İsrail'in insafsız bir şekilde katliam yaptığını ifade ederek, İsrail'in dünya medyasını kullanarak, "İslam'ın bir terör dini olduğu" imajını vermeye çalıştığını söyledi. Bensalah, İslam ülkelerinin de buna karşılık, doğru mesajları vermesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?