banner39

Toptan: Filistin'de anneler artık ağlamasın

İsrail'in henüz adı bile bilinmeyen silahlar kullandığını belirten Toptan, İsrail vahşetinin durdurulmasını istedi.

Arşiv 15.01.2009, 07:41 15.01.2009, 14:18
Toptan: Filistin'de anneler artık ağlamasın


TBMM Başkanı Köksal Toptan, "Filistin'de artık annelerin ağlamamasını, masum, yaşlı, korumasız insanların nereden geldiği belli olmayan, adı bile henüz bilinmeyen silahla ölmemesini istediklerini" ifade ederek, "Bunu dünyaya haykırıyoruz. Buna kim itiraz edebilir?" dedi.

İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB) İcra Komitesi Olağanüstü Toplantısı, hazırlanan deklarasyon üzerinde basına kapalı yapılan çalışmanın ardından sona erdi.

Kapanış konuşmasını yapan Toptan, İKÖPAB'ın Kahire Konferansı'nda bazı meclis başkanlarının birliğin etkisizliğinden şikayet ettiklerini belirterek, bugünkü toplantının İKÖPAB'ın ne kadar önemli bir örgüt olduğunu ortaya koyduğunu anlattı.

TBMM Başkanı Toptan şunları kaydetti:

"Biz burada ne yaptık, ne yapmaya çalıştık, neyi arıyoruz... İstediğimiz aslında çok basit. İstediğimiz; Filistin'de anneler artık ağlamasın, Filistin'de artık masum, yaşlı, korumasız insanlar nereden geldiği belli olmayan, adı bile henüz bilinmeyen silahla ölmesin. İstediğimiz; daha dünyaya gözlerini yeni açmış, ne olacağı bilinmeyen belki bir bilim adamı, bir büyük insan, belki bir kaşif, belki bir mucit olacak o 2 yaşındaki bebek ölmesin. Bunu dünyaya haykırıyoruz. Buna kim itiraz edebilir? Bizim bu uzanan elimizi kim geri çevirebilir? Bizim bu duygu selimize kim set çekebilir?"

"Dünyaya İstanbul'dan sesleniyoruz"

Toplantı sonunda hazırladıkları deklarasyonla dünyaya İstanbul'dan seslenmekle gerçekten çok büyük bir iş yaptıklarını dile getiren Toptan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizim kavgamız, Filistin'de, Gazze'de öldürülen o bebekler kuşkusuz, ama o bebeklerin öldürülmesiyle aslında 2-3 yaşındaki Ayşe, Fatma, Yusuf öldürülmedi. İnsanlık öldürüldü, uygarlık öldürüldü. Bizim esas karşı çıkışımız bu. Bunu dünyaya anlatmak istiyoruz. Onun için bu toplantı çok önemliydi. Onun için size şükran, minnet borçluyuz.

Diliyoruz ve dua ediyoruz ki insanlık böyle bir dramı bir daha yaşamasın, ama yaşamaması için bizim de yapacaklarımız var. İşte şimdi yaptığımız bizim o yapacaklarımızdan bir tanesiydi, ama bitti mi? Hayır. Daha yapacak daha çok şey var. Ama şuna inanıyorum ki Çad temsilcisi arkadaşımın ifade ettiği gibi 'İlk defa aynı dille konuşuyoruz.' Aynı dille konuşmaya, aynı gönülle düşünmeye devam edersek, bütün zorluk ve engelleri aşarız ve sadece bölgemiz değil, insanlık barış, huzur ve mutluluk içinde geleceğe bakar, geleceğe yürür, bizim temennimiz budur."

ATEŞ ALTINDAKİ GAZZE YANIYOR TIKLAYIN

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?