banner39

Toptan: TBMM'nin kararlarının arkasındayım

Raportörün başörtüsü davası hakkındaki mütalaasını değrelendiren Toptan, "Oradan çıkacak karara hepimiz saygılıyız" dedi.

Arşiv 17.05.2008, 12:18 17.05.2008, 12:18
Toptan: TBMM'nin kararlarının arkasındayım


TBMM Başkanı Köksal Toptan, TBMM'nin kararlarının anayasal denetime tabi olduğunu belirterek, "Bu nedenle anayasal denetim yapan bir makamın bu yetkisine gölge düşürecek, onun bu yetkisini önemsemez hale getirecek bir davranış içerisinde olamayız" dedi.

Toptan, bir gazetecinin, "Anayasa Mahkemesi raportörünün, başörtüsünün yüksek öğretimde serbest bırakılmasını öngören anayasa değişikliğinin iptali veya yok hükmünde sayılması istemiyle açılan davaya ilişkin hazırladığı rapor, davanın ret edileceği şeklinde yorumlandı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, Toptan, "Söyleyecek bir şey yok. Rutin, bildiğimiz usulüne göre sayın başkan, raportörün verdiği raporu üyelere dağıtacaktır. Sonra makul bir süre içinde Anayasa Mahkemesini toplantıya çağıracak. Anayasa Mahkemesi de bu raporu görüştükten sonra bir karar verecek" cevabını verdi.

Köksal Toptan, "Nasıl bir karar çıkacak?" sorusuna karşılık, "Bilmiyorum, ben de merak ediyorum" cevabını verdi.

"Bu davanın sonucu AK Parti hakkında açılan kapatma davasının sonucunu etkiler mi?" sorusu üzerine Toptan, "Ayrı ayrı davalar, etkilemez bence" dedi.

Toptan, "Raportörün raporu, TBMM'nin kararı ile aynı doğrultuda... Bu konuda ne diyeceksiniz?" sorusu üzerine şunları kaydetti:

"Bunun değerlendirmesini yapmak yanlış. Tabii ki, TBMM'nin kararlarının arkasındayım. Ama sonuç olarak bizim kararlarımız anayasal denetime tabi. Bu nedenle Anayasal denetim yapan bir makamın bu yetkisine gölge düşürecek, onun bu yetkisini önemsemez hale getirecek bir davranış içerisinde olamayız. Kimse olamaz, ben de olamam... Oradan çıkacak karara hepimiz saygılıyız. Ne çıkarsa çıksın..."

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?