banner39

Toptan: Üçüncü yol için somut önerim yok

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Ben, anayasa hukukçuları, siyasetçiler konuyu tartışsın, bir yol varsa bulunsun istiyorum'' dedi.

Arşiv 19.05.2008, 15:57 19.05.2008, 15:57
Toptan: Üçüncü yol için somut önerim yok


TBMM Başkanı Köksal Toptan, AK Parti'ye açılan kapatma davasında gündeme getirdiği üçüncü yolla ilgili olarak somut bir önerisinin olmadığını söyledi. Toptan, ''Ben, anayasa hukukçuları, siyasetçiler konuyu tartışsın, bir yol varsa bulunsun istiyorum'' dedi.

Toptan, TBMM'deki gençlik temsilcilerinin kabulünün ardından gazetecilerin AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Üçüncü yol formülü tartışılıyor. Bu formülün nasıl olacağını dile getirebilme imkanınız var mı?" sorusu üzerine Toptan, "Ben, entelektüellerin, anayasa hukukçularının, siyaset bilimcileri tartışsın diye bir öneri geliştirdim. Ben somut 'şu yapılsın' demiyorum ki. Bunu Türkiye tartışsın diyorum" dedi.

Mutlaka bilinen yollardan birinden gitmek dışında başka şeylerin de tartışabileceğini, kendisinin "şu olması lazımdır" diye bir önerisinin olmadığını if ade eden Toptan, "Ben bir yol biliyor da bunu kendi kafamda saklıyor değilim. Belki bu tartışmanın sonunda hukuki imkansızlık da karşımıza çıkar, bilmiyorum. Ama bunun tartışılması lazım" dedi.

"BU BİR DİLEK"

Köksal Toptan, "Çünkü Türkiye, çok önemli bir karar sürecinde. Bu nedenle böyle bir imkan varsa, herkesin 'oh' diyebileceği, rahatlayabileceği bir imkan varsa Türkiye bunu aramazsa yazık olur. Arar da bulamazsa mesele yok, o zaman başladığımız noktaya geliriz. Öyle bir imkan varsa bunu tartışmakta yarar var. Bu bir dilek" diye konuştu.

"Anayasa Mahkemesi'nin farklı içtihatlar oluşturma imkanı da var değil mi?" sorusu üzerine de Toptan, Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye'nin geleceğini kuran kararlar verdiğini, bunun dünyanın her yerinde de böyle olduğunu kaydetti.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesi uygulamasının birinci günü olduğunun anımsatılması üzerine Toptan, vatandaşlara minnettar olduklarını, şu ana kadar alınan sonuçların bu yasağın benimsendiğini gösterdiğini söyledi.

Konunun sağlık boyutuyla ilgili çok önemli bilgiler veren yazılı ve görsel basına teşekkür eden Toptan, "Gelecek kuşaklarımız için sigara yasağı ile ilgili alınan önlemlere hepimizin dikkat etmesi lazım" dedi.

"CADDELERE SİGARALIKLAR KONULMALI"

Bir soru üzerine, Meclis bahçesine sigaralıklar konulacağını belirten Toptan, bu sigaralıkların caddelere de konulması gerektiğini, dışarıda sigara içenlerin izmaritini atacağı bir yer olmazsa sokağa atacağını söyledi.

Köksal Toptan, bu konuyu Çevre ve Orman Bakanı ile de konuyu görüştüğünü bildirdi.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?