banner39

Toptan ve Baykal zirvesi sona erdi

TBMM Başkanı Köksal Toptan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bir araya geldi.

Arşiv 23.08.2007, 16:16 23.08.2007, 16:16
Toptan ve Baykal zirvesi sona erdi

TBMM Başkanı Toptan'ı, CHP genel merkezinin girişinde Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek karşıladı.

Baykal, makam odasının bulunduğu katta asansör çıkışında karşıladığı Toptan ile birlikte basın mensuplarına görüntü verdiler.
Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 40 dakika sürdü.

CUMHURBAŞKANI'NIN YEMİN TÖRENİ

Görüşmenin ardından Köksal Toptan'ı uğurlayan Baykal, Toptan'a başarı dileklerini ve yapacağı olumlu çalışmalara daima destek vermeye hazır olduklarını ifade ettiğini aktardı.

Baykal, Toptan'ın da yeni döneme ilişkin düşünce ve anlayışını anlattığını belirterek, “Meclis çok önemli bir temel organ. Sayın Toptan'ın önümüzdeki dönem iyi bir başkan olarak Meclis çalışmalarına katkı yapacağını umut ediyoruz” dedi.

Baykal, bir soru üzerine, cumhurbaşkanı seçimi ve yeni hükümetin kurulmasına yönelik takvim konusunda Toptan'ın herhangi bir bilgi vermediğini ifade etti.

Takvimin hızlı bir şekilde işletileceğinin anlaşıldığını söyleyen Baykal, cumhurbaşkanı seçiminin 28 Ağustosta sonuçlandırılması durumunda yeni hükümet için 6 Eylülde güven oylaması yapılabileceğini kaydetti.

Baykal, bir başka soruyu yanıtlarken, görüşmede “Sivil Anayasa” konusunun gündeme gelmediğini belirtti.

Yeni cumhurbaşkanının TBMM'deki yemin törenine katılıp katılmayacaklarına yönelik soruya da Baykal, “Şu anda bir planlamamız yok. Ne olacağını düşünmüş, herhangi bir program yapmış değiliz” karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanlığı devir-tesliminin törensiz yapılacağı haberlerine dikkat çekilmesi üzerine de Baykal, “Onun takdiri sayın Cumhurbaşkanı'na ait” dedi.

Baykal, CHP'nin TBMM'de grup başkanvekilliği sayısının üçe çıkarılması talebinin hatırlatılması üzerine de “Ana muhalefet partisi olarak CHP'nin üçüncü bir grup başkanvekilliği beklentisi var. Bu haklı ve meşru bir beklentidir. Bu konuda olumlu bir gelişmenin ortaya çıkacağını umut ediyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?