banner39

Toptan'dan Anayasa değişikliği açıklaması

Anayasa değişikliğinin zamanlama konusunda tartışılmasını isteyen Köksal Toptan, partiler arası görüşme çağrısında bulundu.

Arşiv 26.03.2008, 12:50 26.03.2008, 12:50
Toptan'dan Anayasa değişikliği açıklaması


TBMM Başkanı Köksal Toptan, parti kapatılmasının zorlaştırılması konusunda anayasa değişikliğine karşı olmadığını belirterek, ancak zamanlaması konusunda, partiler arasında görüş alışverişinde bulunulmasında yarar olduğunu söyledi.

Toptan, TBMM'de, gazetecilerin, ''Parti kapatılmasının zorlaştırılması konusunda anayasa değişikliği yapılmasına karşı mısınız?'' sorusuna karşılık, ''Karşı değilim. Kolay parti kapatılmamalı. Ancak zamanlaması konusunda belki partilerarası bir görüş alışverişinde bulunmakta, tartışmakta yarar var diye düşünüyorum'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Sizin bir girişiminiz olacak mı, Mecliste, liderlerle görüşmek konusunda...'' sorusuna ise TBMM Başkanı Toptan, ''Hayır, şu anda benim gündemimde böyle bir şey yok'' karşılığını verdi.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI AÇIKLAMASINA TAM DESTEK

Köksal Toptan, sivil toplum örgütlerinin yaptığı "sağduyu çağrısı"na destek verdi ve "Bildiride de ifade edildiği gibi, akılla düşünmeye ihtiyaç var. Arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum, tebrik ediyorum" dedi.

TBMM Başkanı Toptan, bir soru üzerine sivil toplum örgütlerinin sağduyu çağrısını değerlendirdi ve şöyle dedi:

"Bildiride de ifade edildiği gibi, akılla düşünmeye ihtiyaç var. Ben de bir açıklamada bunu dile getirmiştim. O nedenle sivil toplum örgütlerinin bu çağrısını da önemsiyorum. Herkesin böyle bir sağduyu çağrısına uymaya ihtiyacı vardır. Parlamenter sistemin gereklerinden de birisidir. Türkiye'nin şiddetle böyle bir yumuşama ortamına ihtiyacı vardır. O nedenle arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum, tebrik ediyorum. Zaten dün siyasi parti liderlerinin açıklamalarını da ele aldığımız zaman bu sağduyu isteğinin oralarda da olduğunu görüyoruz. Demek ki herkes aynı şeyi düşünüyor, aynı şeyi söylüyor. Öyle ümit ediyorum ki önümüzdeki süreçte Türkiye'ye yakışan bir yumuşama ortamına Türkiye kavuşacaktır."

Toptan, bir gazetecinin, "Anayasa değişikliğine karşı mısınız, böyle bir süreçte? Zamanlaması nasıl?" şeklindeki sorusuna, "Anayasa değişikliğine karşı değilim, yani çok kolay, bildiride de ifade edildiği gibi, çok kolay parti kapatılmamalıdır. Ancak zamanlaması konusunda, belki biraz partiler arasında bir görüş alışverişinde bulunulmasında, tartışmakta yarar vardır" yanıtını verdi. Toptan, "Sizin bir girişiminiz olacak mı, Meclis'te liderlerle görüşmek, zirve yapmak gibi?" sorusuna ise, "Hayır şu anda benim gündemimde böyle bir şey yok" dedi.

Bu arada Adalı'nın Meclis'teki cenaze törenine 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Meclis Başkanı Köksal Toptan, milletvekilleri ile AP ve DYP'li eski politikacılar katıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?