banner39

Toptan'dan bildiri açıklaması

TBMM Başkanı: "Bildiri benim açımdan da incitici olmuştur, doğru olmamıştır."

Arşiv 24.05.2008, 11:59 24.05.2008, 15:06
Toptan'dan bildiri açıklaması


TBMM Başkanı Köksal Toptan'tan bildiri açıklaması. TBMM Başkanı Köksal Toptan yaptığı açıklamada "Böyle bir bildirinin ortaya çıkması benim açımdan da incitici olmuştur, doğru olmamıştır" ifadelerini kullandı.

Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Parlamento Başkanları Toplantısı'na katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan, Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli uçağıyla saat 11.25'te Frankfurt'tan İstanbul'a geldi. VİP Salonunda basın toplantısı düzenleyen Toptan gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Hükümet ile yargı organları arasındaki gerginliğe ilişkin bir soruya cevap veren Toptan, hükümet ile yargı arasındaki arabulucuğa, "Sayın cumhurbaşkanlarının takdirleridir. Ne yapacağını beklemek gerekir" dedi.

"Hükümetle yargı arasında varlığı öne sürülen gerginliklerin konumum itibariyle bir taraf olmam" diyen Toptan bildirideki yasama organını ilgilendiren bölümlerden incindiğini ifade etti.

Yasama organının Türkiye'nin en büyük organı oludğunu söyleyen Toptan, "Yasama organlarından çıkan kanunuların dokunulamaz olması imkansız değil. Yasama organı aldığı karalar da yalnışlık yapabilir Bu nedenle kuvvetler ayrılığının hüküm sürdüğü bütün parlamentolarda anayasal denetim denilen bir mekanizma vardır. Bu Türkiye'de de vardır. Ve çok da güzel uygulanmaktadır. Zaman zaman kimilerin hoşuna gitmese de yerleşmiş bir anayasa mahkemesi kurumu vardır. Bir anayasal denetim mekanizması vardır. O bakımdan TBMM kararlarını tartışırken anayasal denetim sürecinin dikkate alınması ve bu sürece saygı gösterilmesi TBMM kararlarına saygı gösterilmesi gerekir.

Türkiye bütün bu olan biten gelişmeler içerisnde makulü bulmaya çalışırken benim öne sürdüğüm bir düşünce etrafında bence olumlu bir tartışma yapılırken kalema alınış biçimiyle çok ağır ifadelerle dolu böyle bir bildirinin ortaya çıkması bana göre benim açımdan incitici olmuştur. Doğru olmamıştır. Bildirinin diğer bölümlerine birşey diyemem. Hükümet cevaplandırmıştır. Ama yasama boyutuyla bir Türk vatandaşı olarak ortaya koyduğum fikirlerin böyle tepkiyle ağır kelimelerle karşılanmasını doğru bulmuyorum" diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?