banner39

Toptan'ın Köşk ziyareti son anda iptal

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın Cumhurbaşkanı ziyaret programı son anda iptal olduğu bildirildi.

Arşiv 19.08.2007, 11:46 19.08.2007, 11:46
Toptan'ın Köşk ziyareti son anda iptal


Sezer’in 60. hükümet onayını yeni cumhurbaşkanına bırakmasının ardından ilginç bir gelişme oldu. Meclis Başkanlık Divanı, Çankaya Köşk’üne yapacağı ziyareti son anda iptal etti. Peki bu durum siyasi kulislere nasıl yansıdı?

Cumhurbaşkanı Sezer’in Başbakan Erdoğan tarafından hazırlanan 60. hükümet listesinin onayını yeni cumhurbaşkanına bırakmasının ardından ilginç bir gelişme oldu. TBMM Başkanlık Divanı, yarın Çankaya Köşkü’ne yapacağı ziyareti son anda iptal etti. Bu durum siyasi kulislere “Reste karşılık Meclis’in protestosu” olarak yansıdı. Ancak TBMM Başkanlığı, bazı divan üyelerinin Pazartesi sabahı Ankara’da olamayacağı için ziyaretin programdan çıkartıldığı bilgisini verdi.

ERDOĞAN’DAN SONRA İPTAL

Meclis Başkanlık Divanı, 23. dönem ilk toplantısını yarın yapacak. Sabah saat 10:00’da Anıtkabir’i ziyaret edecek olan Meclis yönetimi, 11.30’da yeni dönemin ilk toplantısı için bir araya gelecek. Meclis Başkanı Köksal Toptan’ın başkanlığında saat 10.45’te de Sezer’i gitmeyi programına alan Meclis yönetimi, önceki gün bu kararını değiştirdi. Geçtiğimiz hafta oluşan TBMM Başkanlık Divanı’nın, yarın Çankaya Köşkü’ne yapacağı ziyaret son anda iptal edildi.

TBMM Başkanlığı, divan oluşumundan sonra Çankaya Köşkü’ne ’rutin’ ziyaretini gerçekleştirmek için aldığı randevuyu divan üyelerine yazılı olarak bildirdi. Ancak Cuma günü üyelere yeni program geçildi ve Çankaya ziyareti programdan çıkartıldı. Program değişikliğinin, Perşembe günü Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkmasından bir gün sonraya denk gelmesi dikkat çekti.

SEZERLE TELEFONLA GÖRÜŞTÜ

Meclis Başkanı İletişim Başdanışmanı Kemal Öztürk, ziyaretin çıkarılmasından önce TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın Cumhurbaşkanı Sezer’i aradığını bildirdi. Toptan’ın Sezer’e, “Bazı üyeler ziyaret saatinde Ankara’da olamayacak. Başka bir tarihte üyelerin tamamıyla gelelim” önerisinde bulunduğunu belirten Öztürk, “Sayın Cumhurbaşkanı da bu duruma ’olur’ dedi” bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle 10 günlük tatile çıkan vekillerin hepsi yarın Ankara’ya dönüyor. AKP’liler, bugün Genel Merkez’de ’istişare ve değerlendirme’ toplantısına çağrıldı. MHP, CHP ve DTP’lilerde de saat 15.00’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin 1.tur oylaması nedeniyle Ankara’da olacak. Buna rağmen divan üyelerinin eksikliği nedeniyle ziyaretin iptal edilmesi gerçekçi bulunmadı. Bülent Arınç’ın başkanlığında daha önce Köşk’e çıkan Başkanlık Divanı’nın bazı üyeleri Sezer’e gitmemişti.

’SEKRETERDEN ÖĞRENDİM’

Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil: Ankara dışındayım. Sekreterim aradı ve Çankaya’ya gidilmeyeceğini bildirdi. Onun dışında bir şey bilmiyorum. Katip üye, AKP Konya Milletvekili Harun Tüfekçi: Gerekçe nedir, bilgim yok. Sezer’e gidilmeyeceğini telefonla öğrendim. Her halde yeni Cumhurbaşkanını ziyaret etmemizi uygun görmüş Sezer.

Vatan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?