banner39

Topuz: 2B'ye AKP'in ömrü yetmeyecek

CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, ''Hükümet, düzenlemeler yapsa bile, 2B'lerin satışını görmeye ömrü yetmeyecek"

Arşiv 22.05.2008, 13:22 22.05.2008, 13:22
Topuz: 2B'ye AKP'in ömrü yetmeyecek

CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, kamuoyunda 2B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışıyla ilgili hazırlanan düzenlemenin bir imar affı olduğunu savunarak, ''Hükümet, düzenlemeler yapsa bile, 2B'lerin satışını görmeye ömrü yetmeyecek" iddiasında bulundu.

Topuz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Hükümetin, 2B arazileriyle ilgili çözümsüzlüğe odaklanan niyetinden vazgeçmediğini savundu.

2B alanlarının, Anayasa değişikliği yapılmadan satılamayacağını ifade eden Topuz, bugüne kadar orman sınırları dışına çıkarılan yerlerle ilgili 4 ayrı yasayla yapılan düzenlemelerin, Anayasa Mahkemesince iptal edildiğini anımsattı. Topuz, Anayasa Mahkemesi kararlarında, Anayasanın 169 ve 170. maddelerinde değişiklik yapılmadan, 2B'lerin değil 3. kişilere, orman köylüsüne bile satılamayacağının belirtildiğini söyledi.

Topuz, 2B'lerin tapu kaydının bulunmadığını, tapuya tescil edilmeyen yerlerin satışının ise olanaksız olduğunu belirterek, 2B sorunun çözümü için öncelikle üzerinde yer aldıkları ormanın tapuya tescili ve ardından ormandan ayrılması gerektiğini kaydetti.

Hükümetin, anayasal ve yasal değişiklikleri hemen yapsa bile, 2B'leri tapuya tescil ettirmesinin birkaç yıl alacağını belirten Topuz, ''Hükümet, düzenlemeleri yapsa bile, 2B'lerin satışını görmeye ömrü yetmeyecektir'' dedi.

''İMAR AFFIDIR''

2B alanlarıyla ilgili ayrıntılı envanter çalışmalarına ve bir sınıflandırmaya ihtiyaç olduğunu ifade eden Topuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

''2B konusu bir imar affıdır. Cumhuriyet döneminde hiç bir imar affı, af kapsamındaki yerlerin imar planı yapılmadan satışına izin vermemiştir. 2B konusu tartışılırken yalnızca elde edilecek paranın hesabı yapılmakta, ancak bir daha 2B'lerin olmaması için nelerin yapılması gerektiği konusuna hiç yer verilmemektedir. Anayasa ve Anayasa Mahkemesinin kararları ortadayken, 2B arazilerinin satışı gündeme getirilerek orman arazisi işgalcilerinin oylarının seçimlere alet edilmesine artık son verilmelidir.

Sosyal, toplum ve kamu yararlı projelere sırtını dönen AKP Hükümeti, varlık nedeni olan, yağma, talan ve peşkeş projeleri ile kendine yeni rant alanları yaratmakta ve ülkenin savunmasız kaynaklarının ve varlıklarının yok olmasına neden olmaktadır.''

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?