banner39

Torun: 19 işçi kavrularak öldü

Bursa'daki metan gazının patlaması sırasında 800 dereceye ulaşan ısının açığa çıktığı belirtildi.

Arşiv 16.12.2009, 04:17 16.12.2009, 04:17
Torun: 19 işçi kavrularak öldü


Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Torun, kömür madenlerinde metan gazının patlaması sırasında 800 dereceye ulaşan ısının açığa çıktığını bildirdi.

Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Torun, kömür madenlerinde metan gazının patlaması sırasında 800 dereceye ulaşan ısının açığa çıktığını bildirdi.

Mehmet Torun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde meydana gelen ve 19 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaydan ders çıkartılması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de kömür madenlerinde ölümlere yol açan kazaların başında grizunun geldiğini ifade eden Torun, şöyle konuştu:

19 İŞÇİNİN NASIL ÖLDÜĞÜNE DE AÇIKLIK GETİRDİ

''Metan gazı kömürün bünyesinde olan bir gaz. Kömür kazıldıkça metan gazı açığa çıkıyor. Ne kadar kömür kazarsanız o kadar gaz açığa çıkar. Havalandırma yapılmazsa aşağıda biriken yoğun metan gazı küçük bir kıvılcımla alev alıp patlar. Patlama ile birlikte 800 dereceye ulaşan ısı oluşur. 'Ortalık cehenneme döner' dersek yeridir. Her şey yanar. Şiddetli patlama ile darbe de oluşur. Karbonmonoksit gazı da yayılır. Yani patlamadan sonraki 2-3 dakika içinde bütün solunumlar biter.''

''KÖMÜRDEKİ METAN GAZI ALINABİLİYOR''

Mehmet Torun, Almanya, Belçika, Kanada ve Avustralya gibi birçok ülkede bulunan kömür madenlerinin, bünyesindeki metan gazının boşaltılmasından sonra üretime geçtiğini belirterek, ''Önce maden tespit ediliyor ardından, sondajla metan gazı alınıyor. Böylece grizu riski tamamen ortadan kaldırılmış oluyor. Ayrıca çıkarılan bu gaz enerjide kullanılıyor'' dedi.

Türkiye'de ise böyle bir uygulamanın henüz olmadığını dile getiren Torun, ''Bunu geçtik, ciddi bir teknolojik yatırım da yok. Uzaktan kumanda edilen sistemler var. İçeriye gaz dedektörleri konuluyor. Bu dedektörler gazdaki artışı tespit edip üretimi otomatik kesiyor. Bazı ocaklarda ise gaz ölçümü hiç yapılmıyor'' diye konuştu.

''BENZER OLAYI HER AN YAŞAYABİLİRİZ''

Torun, Mustafakemalpaşa'daki ocakta ciddi hataların olduğunun belirlendiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Patlamaya neden olan ciddi ihmaller var. Havalandırmanın yetersiz olduğu ve gaz ölçümlerinin yapılmadığı ortada. Havalandırma yeterli olsaydı gaz birikmezdi. Birkaç günah keçisi bulup tutukladılar. Benzer olayı her an yaşayabiliriz. Tutuklamalarla kamu vicdanını rahatlatmaya gidilmemeli. Risk haritasının dikkate alınması gerekiyor. 19 can gitti, başka ölümlerin olmaması için acilen önlemlerin alınması gerekiyor.''

MADEN OCAĞININ SAHİBİ HAKKINDA ARAMA VEYA YAKALAMA YOK

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde 19 kişinin yaşamını yitirdiği maden ocağındaki göçükle ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde ocağın sahibi hakkında arama veya yakalama kararı bulunmadığı öğrenildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı inceleme ekibince hazırlanan rapor doğrultusunda 6 ay süreyle kapatılan maden ocağındaki olayla ilgili soruşturma, Mustafakemalpaşa Cumhuriyet Savcılığınca geniş çaplı olarak sürdürülüyor.

Olayda ihmali olduğu iddiasıyla işletmenin genel müdürü Fahrettin Çolpan, işletme müdürü Hayrettin Çelik ve ocak şefi Bayram Erdoğan'ın ''Görevi ihmal ve taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme'' suçundan çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandığı soruşturma için cumhuriyet savcılığının gizlilik kararı aldığı bildirildi.

Soruşturma kapsamında maden ocağının sahibi Nurullah Ercan hakkında arama veya yakalama kararı bulunmadığı öğrenildi.

GERİDE KALANLAR ADALET VE İŞ BEKLİYOR

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki maden ocağında meydana gelen göçükte hayatını kaybeden işçilerin yakınları, firma sahibinin yakalanmasını, işçiler de geçimlerini sürdürebilmek için kendilerine yeni bir iş imkanı sağlanmasını bekliyor.

Alınan bilgiye göre, grizu patlaması sonucu 19 kişinin hayatını kaybettiği ve 6 ay boyunca faaliyetleri durdurulan maden ocağında çalışanlar ve ölenlerin yakınları hayata tutunmaya çalışıyor. Ocakta çalışan ve patlamadan kurtulan işçiler ise kazanın şokunu atlattıktan sonra yeni ekmek kapısı arayışına girdi.

Madende, olaydan 3 gün önce çalışmaya başlayan ve vardiyasını bıraktığı oğlu Şenol'u patlamada kaybeden Özcan Kurt, bunlardan biri...

''BİRİMİZE BİR ŞEY OLURSA DİĞERİ AİLEMİZE BAKSIN''

Özcan Kurt, yaptığı açıklamada, son gün, çalışanların gaz birikmesi olduğu yönünde şikayette bulunduklarını, buna karşın yetkililerden azar işittiklerini öne sürerek, şöyle konuştu:

''O kadar insana yazık değil mi? 3 gün önce işe girmiştim. Oğlum 6 aydan beri orada çalışıyordu. Ona 'aynı vardiyada çalışalım' dediğimde bana 'Birimize bir şey olursa diğeri ailemize baksın' demişti. Maden ocağının sahibi adalete teslim olsun. Bunca insanın hesabını versin.''

Eşi, kızı, oğlu, gelini ve torunuyla bir evde yaşadıklarını, aylık 300 lira olan kira bedelini 4 aydan beri ödeyemediklerini anlatan Kurt, ''Bu olay olmadan önce evden atılma tehlikesi altındaydık. Oğlum da ben de asgari ücret alıyorduk. Yardımlar dışında en azından bir iş imkanı sağlanırsa ben de ailemizin geçimini sağlarım'' dedi.

Anne Güldanur Kurt ise oğlunun olay günü işe gitmeden önce, ''Benim gittiğim yeri görsen hayatta o madene sokmazsın'' dediğini dile getirerek, şunları söyledi:

''Ben de oğluma, ona iş bulmak için her yere başvurduğumu, ancak elimden bir şey gelmediğini söyledim. En son ayrılırken 'Diri diri mezara giriyoruz' dedi. Ben de arkasından 3 Yasin okudum. Kimse zenginliğine güvenmesin. Çocuğumu adaklarla, kurbanlarla büyüttüm. Maden ocağı sahibinin bir an önce yakalanmasını ve cezasının verilmesini istiyorum.''

Şenol Kurt'un iki yıllık hayat arkadaşı Ayfer ise eşinin, çalıştığı yerde yeterli güvenlik önlemi olmadığını anlattığını dile getirerek, ''(Arkamdan dua oku) diyordu. Tek isteğim iş yeri sahibinin bulunması'' dedi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?