banner39

Toyota, ABD'nin kestiği cezayı kabul etti

Toyota ABD'nin verdiği 16,4 milyon Dolar cezayı kabul etti Japon otomobil devi Toyota ABD tarafından araçlarındaki arızalardan dolayı verilen 16,4 Milyon Dolar tazminat cezasını kabul ettiğini açıkladı. Böylece Toyota arabalarında güvenlik sorunu olduğun

Arşiv 19.04.2010, 13:02 19.04.2010, 13:02
Toyota, ABD'nin kestiği cezayı kabul etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 Japon otomobil devi Toyota ABD tarafından araçlarındaki arızalardan dolayı verilen 16,4 Milyon Dolar tazminat cezasını kabul ettiğini açıkladı. Böylece Toyota arabalarında güvenlik sorunu olduğunu Amerikan yetkililere bildirmediğini de kabul etmiş oldu.
 
Japon medyasının bildirdiğine göre Toyota milyonlarca dolarlık cezayı ödemek istiyor, ancak araçlarında güvenlik sorunu olduğunu açıklamayı kabul etmiyor. Amerikan yetkilileri Toyota’dan güvenlik konusunda sorumluluk üstlenmesini isterse, Toyota’nın cezaya itiraz edeceği belirtildi. Toyota yetkilileri Amerika’daki imajlarının daha fazla zarar görmemesi için kendilerine verilen tazminat cezasını kabul ettiklerini açıkladılar.
 
Son aylarda dünya çapında Toyota’nın güvenli otomobil ürettiği imajı büyük ölçüde zarara uğramıştı. Tüm dünyada Toyota, toplam 8,5 milyon aracını gaz pedalı takıldığı, ayak paspası kaydığı ya da frenleri bozulduğu için geri çağırarak kontrolden geçirmişti. Bunlardan 6 milyonu ABD’de geri çağrılmıştı.
 
ABD Trafik Bakanlığı yaklaşık iki hafta önce yaptığı açıklamada Toyota’nın gaz pedalı problemini dört aydan beri, sürücüler için hayati tehlike arzetmesine rağmen gizlediği suçlamasında bulundu. Bakanlık yetkilileri, bilgilendirme mecburiyetine uymadığı için Toyota’ya en yüksek cezayı verdiklerini belirttiler. ABD Trafik Bakanlığına bağlı trafik güvenlik yetkili dairesi NHTSA, bir otomobil üreticisine tarihinde ilk defa bu kadar yüksek bir ceza vermiş oldu.
 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?