banner15

Toyota gaz pedalı sorunu Avrupa'ya sıçradı

Toyota, gaz pedallarındaki sorun nedeniyle ABD ve Çin'den sonra Avrupa'da da 1 milyon 800 bin aracı geri çağırdı

Toyota gaz pedalı sorunu Avrupa'ya sıçradı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Toyota'da yaşanan geri çağırma krizi büyüyor. Önceki gün ABD'de 2.3 milyon adet aracını, dün de 1.9 milyon aracını geri çağıran Toyota'da bu rakam son iki ay itibariyle 8 milyona ulaştı. Üstelik şirket şimdi de Avrupa'da geri çağırmalara başlayacak.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Avrupa'da gaz pedalı sorunu olabilecek araç sayısının araştırıldığını, ancak sayının 200 bini İngiltere'de olmak üzere 1 milyon 800 bini bulabileceğini belirtti.

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, araçların gaz pedalı mekanizmasının aşındığı, bazı durumlarda takıldığı için geri çağrılma kararı alındığı ifade edildi.

Geri çağrılan araçların 2009-2010 yılı Corolla, Venza, Matrix ve Pontiac Vibe ve 2008-2010 yılı Highlander olduğu belirtildi. Servislere çağırılan modeller, AYGO, iQ, Yaris, Auris, Corolla, Versus, Avensis ve RAV4 olarak sıralandı.

Lexus modelindeyse herhangi bir sorun olmadığı ifade edildi. Geri çağırılan otomobillerin yapım yıllarının 2005'e dek gittiği belirtildi.

Şirket gaz pedallarındaki sorun nedeniyle Avrupa'da şu ana dek bir kaza yaşandığı bilgisine sahip olmadıklarını belirtti. Kaliforniya'da meydana gelen kazalardan biri ölümcül olmuş, kazadan sonra kurtulanlardan birisi gaz pedalını hareket ettiremediklerini ve otomobilin hızının saatte 190 km'ye kadar çıktığını ifade etmişti.

Bu arada Ford da Çin'de üretilip satılan bir minibüsteki gaz pedalının Toyota'daki sorunlara yol açan şirket tarafından yapıldığını açıkladı. Ancak şirket, Transit Classic adlı modelden geçen Aralık ayından bu yana sadece 1,663 adet üretildiğini belirtti.

Geçen sonbaharda da Toyota, ABD'deki 4,2 milyon aracını uygun olmayan zemin döşemesinin gaz pedalının sıkışmasına, bunun da aracın hızının artmasına ve aracın durmasının zorlaşmasına neden olduğu gerekçesiyle geri çağırmıştı. Şirket geçen yıl Ağustos ayında da Çin'de, elektrikli cam anahtarlarındaki arıza nedeniyle 690 bin aracı geri çağırmıştı.

Dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota, böylece son 4 ayda ABD'de yaklaşık 8 milyon aracını geri çağırmış oldu.

Dünyanın en büyük araç üreticisi Toyota hisseleri tepetaklak oldu.Şirketin piyasa değeri de 136 milyar dolara kadar geriledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 11:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48