banner15

Toyota tarihinin en büyük krizini yaşıyor

Financial Times, son dönemde geri çağırdığı araçlarla maddi kaybın yanı sıra güvenilirliği de zedelenen Toyota'nın bu noktaya gelmesinin nedenlerini inceledi.

Toyota tarihinin en büyük krizini yaşıyor


Dünyanın en büyük otomobil üreticisi unvanını 2008 yılında ABD'li General Motors'tan alan Japon otomobil üreticisi için sorun geçtiğimiz Eylül ayında patlak verdi. Bu hafta içinde yeni çağrılar yapması ve ABD'deki üretim ve satışlarını durdurma kararı alması ise bu problemin giderek ağır hale geldiğini gösterdi.

 Bir numara olmasına rağmen geri çağırdığı yüksek miktardaki araç, şirkete maddi zararın yanı sıra şimdiye kadar hep ön plana çıkan kalite ve güvenilirlik algısını zedeleyerek de darbe vurdu.

 Japon otomobil devi, Geçen Kasım'dan beri gaz pedalında yaşanan sıkışma nedeniyle yaklaşık 6 milyon aracı onarım için geri çağırdı. Bu sayı, şirketin Kuzey Amerika'da 2009 sattığı toplam araç sayısını üç katından daha fazla bir orana denk gelirken, aynı dönemde 7.8 milyon adet olan toplam küresel üretiminin de dörtte üçüne eşit.

 FT, ABD'de son çeyrekte satılan araçların yüzde 65'lik kısmının bahsi geçen sorunları yaşadığına işaret ederken, Avrupa'da da 1.8 milyon aracın geri çağrılacağını yazdı. Gazete aynı çağrının henüz sayısı belli olmamasına rağmen Çin'de satılan araçlar için de yapılacağını belirtti.

 HIZLI BÜYÜME ETKİLİ

Toyota'nın bu problemleri yaşamasında son yıllarda üretiminde yaşanan hızlı artışın büyük etkisi oldu. Şirketin küresel üretimi kapasitesi, 2001'deki 6.7 milyon adet seviyesinden, günümüzde 10 milyon adede çıktı. Bu sayı içinde, şirketin Çin'de kurduğu ve hızlı büyüyen ortakları ile ürettiği araçlar ise bulunmuyor.

 FT, bu şekilde büyüyen Toyota'nın modern otomobil üretiminin sık karşılaştığı bir tuzağa düştüğünün altını çizdi. Buna göre; aşırı şekilde büyüyen şirket maliyeti azaltmak ve tedarik zincirini daha basit işler hale getirmek için parçaların, modeller, fabrikalar ve ülkeler arasında bölüştürülmesi stratejisini benimsedi.

 Barclays Capital analistlerinden Brian Johnson, bu stratejinin en büyük riskini ise, "birşeyler ters gittiğinde, birkaç milyon adedi bulan geri çağırmalar yaşanabilir ve itibarı büyük darbe vurabilir" diyerek açıkladı.

Kaynak: Hürriyet
 
 

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2010, 17:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48