Toyota'nın gazdan sonra freni de patladı

Toyota, gaz pedallarındaki sorun nedeniyle 8 milyon aracı geri çağırmasından sonra, Prius'un da frenlerinde sorun olduğunu açıkladı

Toyota'nın gazdan sonra freni de patladı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Araçlarında gaz pedalında yaşanan sıkışma ile oluşan sorun yüzünden yaklaşık 9 milyon aracını geri çağıran ve sekiz modelinin üretimini durduran Toyota'da kabus devam ediyor. Firma, dünyada en çok satan hibrid araç Prius'un fren sisteminde sorun bulunduğuna dair şikayetler aldığını bildirdi.

Toyota'nın sözcüsü Mieko Iwasaki yaptığı açıklamada, Kuzey Amerika ve Japonya'da Prius'un yeni modelinin fren sisteminde sorun bulunduğuna ilişkin yaklaşık 26 şikayet bildirildiğini ifade ederek, konuya ilişkin daha fazla detay vermek istemedi.

Ancak şirket, aracın fren sistemini yeniden tasarladıklarını ve şu ana dek satılmış olan otomobillerdeki sorunu gidermek için yakında çeşitli önlemler açıklayacaklarını bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı da, 2010 model Toyota Prius otomobillerindeki fren sorununu incelemeye alacaklarını duyurdu.

Toyota, frenlerdeki sorunun sürüş güvenliği açısından bir sıkıntıya yol açmayacağını ve arızanın kolayca giderilebileceğini belirtiyor.

Uzmanlar bu sorunun satışlara etkisi ve bakım masrafları nedeniyle Toyota'ya iki milyar dolara mal olabileceğine inanıyor. Sorundan etkilenen modeller IQ, Aygo, Yaris, Auris, Corolla, Avensis ve Verso.

Şirket hisseleri 21 Ocak'ta ABD'de iki milyonu aşkın aracın servise çağırılmasından bu yana yüzde 22 oranında değer yitirdi. Öte yandan, şirketin 2009'un son çeyreği için açıkladığı mali rakamlar 153 milyar yen (1,68 milyar dolar) kar ettiğini gösteriyor.

"Toyota biliyordu"

Öte yandan, Financial Times Deutschland (FTD), Toyota'nın bazı araçlarında yaşanan gaz pedalı ve hızlanma problemini 2007 yılından bu yana bildiğini öne sürdü.

Gazetenin konu ile ilgili kaynaklara dayandırdığı iddiasına göre, o dönem Toyota için yapılan testler gaz pedalı sorununu açıkça ortaya koydu.

Haberde, bazı modellerin testinde, özellikle de kış aylarında birkaç kez gaz pedalının yapışma sorununun yaşandığı ifade edildi. Gazete bu sorunların Toyota'nın yöneticilerine bildirildiğini yazdı.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 11:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35