banner39

Toyota'ya bir darbe daha: Lexus satışı durduruldu

Toyota, güvenilirliği eleştirilen lüks markası Lexus'un bir modelinin satışını ABD'de durdurdu

Arşiv 14.04.2010, 14:49 14.04.2010, 14:49
Toyota'ya bir darbe daha: Lexus satışı durduruldu


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Japon otomobil üreticisi Toyota, Amerika Birleşik Devletleri'nde lüks araçlarından birinin satışını askıya alacağını açıkladı.

Consumer Reports adlı bir Amerikan dergisinin güvenilirliğini eleştirdiği lüks markası Lexus'un bir modelinin satışı ABD ve Kanada'da durduruldu.

Toyota ABD'den yapılan açıklamada, "Lexus GX 460 modeliyle ilgili durumu çok ciddiye alıyoruz ve Consumer Reports dergisinde tanımlanan sorunu belirlemek ve düzeltmeye kararlıyız" denilerek, bayilerden GX 460'ın 2010 modelinin satışının durdurulmasının istendiği kaydedildi.

onsumer Reports dergisinde çıkan bir makaleye göre, Lexus'un bu modeli, deneme pistinde hız limitlerine yaklaştığında, aracın arka tarafı elektronik düzeltme sistemi (ESP) devreye girinceye kadar tehlikeli biçimde kayıyor ve savruluyor. Dergi, tüketicilere bu aracı satın almamaları çağrısı yaptı.

ABD'de 2 milyon 3 yüz bin arabayı geri çeken Toyota, dünya çapında üç hatayla ilgili olarak toplam sayısı 8 milyonu aşan arabayı piyasadan çekmek zorunda kaldı. Olay şirketin satışlarında düşüşe neden oldu.

ABD'de geçen yıl Kasım ayında satışa sunulan ''Lexus GX 460'', şimdiye kadar 5 bin adet kadar sattı. Bu sorundan ötürü henüz herhangi bir kaza olup olmadığı ise bilinmiyor.

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?