banner15

Toyoto Türkiye'de araçları satıştan geri çekiyor

Gaz pedalı sorunları nedeniyle tüm dünyada bazı modellerini geri çağıran Japon Toyota, önlem olarak Türkiye'de de bazı araçlarını bayilerden çekti

Toyoto Türkiye'de araçları satıştan geri çekiyor


Geçen yıl dünyanın bir numaralı otomobil üreticisi ünvanını da kazanan Toyota, bazı modellerinin gaz pedallarındaki sorun nedeniyle ABD başta olmak üzere pek çok ülkede araçlarını geri çağırma sorunuyla uğraşırken, Türkiye’de de aynı gaz pedalı sistemini kullanan bazı Toyota modellerinin satıştan çekildiği bildiriliyor.

Toyota Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Avrupa ile Türkiye’yi de içine alan geri çağırma uygulamasına konu olan bazı modelleri, kendilerine gönderilen tespit yöntemleriyle incelediklerini belirterek, “Gerek stoklarımızda gerekse de bayilerin elinde bulunan araçları gözden geçirdik. Bunun sonucunda da küçük bir miktarını satıştan geri çektik” dedi. Söz konusu gaz pedallarının, “potansiyel olarak problem çıkartabileceği” gerekçesiyle değiştirildiğini hatırlatan Bozkurt, “Biz de herhangi bir soru işaretine yer vermemek adına, geri çektiğimiz bu araçların pedallarını yenileriyle değiştirmeden satışa sunmayacağız” ifadesini kullandı.

Bozkurt, konuyla ilgili Toyota Avrupa ile devamlı irtibat halinde olduklarını ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini de sözlerine ekledi. ‘Yenilerde sorun yok’ Gaz pedalı sorununun, belirli yıllarda üretilen modellerde olduğunu hatırlatan Bozkurt, yeni gelen sevkiyatta, söz konusu sorun kapsamına giren araç bulunmadığını da söyledi. Türkiye’de satılmış araçlar içinde hangilerinin sorun kapsamına girdiğine ilişkin Toyota Avrupa’dan gelecek listeyi beklediklerini de kaydeden Bozkurt, “Bu listeler yarın (bugün) ya da en geç bir sonraki gün elimizde olacak. Bu listedeki şasi numaralarına göre kullanıcılarla temasa geçeceğiz ve hızla gereken işlemleri gerçekleştireceğiz” dedi. Bozkurt, Avrupa’da 2 milyon aracın geri çağırma operasyonuna dahil olduğunu, bugüne kadar sadrece 26 şikayet alındığını söylerken, “Türkiye’de bu konuyla ilgili tek bir başvuru gelmedi” ifadesini kullandı.

Toyota’nın, gaz pedalı sorunu nedeniyle Avrupa’da geri çağırdığı modeller Corolla, Auris, Verso, Avensis, Yaris, IQ, Aygo ve RAV4. Bu araçlardan IQ ve Aygo Türkiye’de satılmıyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 08:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48