Trabzon'da sabah namazı sonrası kahvaltı bedava

Trabzon'un Akçaabat ilçesindeki bir caminin imamı, özellikle sabah namazlarında cemaate katılanlara ücretsiz kahvaltı ikramında bulunuyor.

Trabzon'da sabah namazı sonrası kahvaltı bedava

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Trabzon'un Akçaabat ilçesine bağlı Kavaklı beldesinde sahil kesiminde bulunan Rahman Camisi'nin imamı Murat Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bin 400 kişi kapasiteli camide sabah namazlarını ancak 30-40 kişilik cemaatle kıldıklarını, bu sayıyı artırmak amacıyla cuma günleri sabah namazına katılanlara ücretsiz kahvaltı verdiklerini belirtti.

Cemaatin az olmasından olumsuz etkilendiklerini dile getiren Yılmaz, 'Bazı şirketler satışlarını artırmak için promosyon uyguluyor. Biz de böyle bir uygulamayla özellikle sabah namazlarında az olan cemaatimizi artırmak istiyoruz. İşin aslı, şiirde belirtildiği gibi (gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül bir dost ister kahve bahane)' dedi.

Uygulamayı geçen hafta cuma hutbesinde duyurduğunu, şimdilik cuma sabahları cemaate, bal, zeytin, peynir, yumurta ve çaydan oluşan kahvaltı ikram ettiklerini ifade eden Yılmaz, maddi durumu iyi olan hayırseverlerin destek vermesi ve cemaatin artması halinde uygulamayı her sabah namazının ardından yapmayı planladığını vurguladı.

Sabah namazı sonrası yapılan kahvaltının cemaat arasındaki dostluğu, kardeşliği pekiştirdiğini de söyleyen Yılmaz, 'Cuma, Müslümanların bayramıdır, bu nedenle uygulamayı ilk olarak bu günde başlattık. Bu sayıdaki cemaat bize yetmiyor. . Hocayı yetiştiren cemaattir, bu nedenle cemaatimizi artırmak istiyoruz' sözleriyle görüşlerini dile getirdi.

CEMAAT MEMNUN

Cemaatten Fehmi Dervişoğlu ise yapılan uygulamayla cemaatin artmasının iyi bir şey olduğunu belirterek, 'Bir yerde camiye ihtiyaç olması, cuma, bayram veya teravih namazıyla belirlenemez. Sabah namazında gelen cemaat camiye sığmıyorsa o zaman ihtiyaç var demektir. İşte sabah namazı o derece önemlidir. Bu uygulama, vatandaşlarımızı İslamiyet'e ısındırma açısından önemli' diye konuştu.

Erol Çolak da kahvaltıda namaz sonrası bir araya gelmenin çok iyi bir dayanışma örneği olduğunu ifade ederek, 'İnsanları birbiriyle kaynaştırmak, tanıştırmak ve bir araya toplamak çok iyi bir uygulama. Seviniyorum bu uygulamaya ama sadece yemek maksadıyla camilerimize gelmek yanlıştır. Dinimiz emrettiği için gelmeliyiz' dedi.

Namık Kemal Eyüboğlu ise uygulamadan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 08:09
banner53
YORUM EKLE

banner39