banner15

Trabzon'da Santoro'yu anma töreni

Katolikler, Öldürülen İtalyan papaz Andrea Santoro'yu anmak amacıyla pazartesi günü Trabzon'da özel bir ayin düzenleyecek.

Trabzon'da Santoro'yu anma töreni

Roma Katolik Kilisesi, 5 Şubat 2006'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen İtalyan papaz Andrea Santoro'yu anmak amacıyla pazartesi günü Trabzon'da özel bir ayin düzenleyecek.

Santoro'nun birinci ölüm yıldönümü nedeniyle Trabzon'da, cinayetin işlendiği Sancta Maria Katolik Kilisesi'nde düzenlenecek ayini, İtalya Katolik Piskoposlar Kurulu Başkanı Kardinal Camillo Ruini yönetecek.
 
Roma'daki kilise yetkilileri, Santoro'nun kendilerine bağlı biri olduğunu; Trabzon'da misyoner olarak hizmet ettiği sırada öldürülmüş olduğunu belirterek, "Santoro'nun ölüm yıl dönümündeki ayin için Kardinal Ruini'nin Trabzon'a gitmesi, oradaki yerel Katolik cemaatine destek amacı taşıyor" dedi.
 
Santoro'nun kızkardeşleri Maddalena ve İmelda ile annesi Maria Polselli'nin de ayin için Kardinal Ruini'yle birlikte Trabzon'da olacakları öğrenildi.
 
Santoro'yu anmak amacıyla pazartesi günü Roma'da da bir ayin düzenlenecek. Roma'daki ayin ise TSİ 20.00'de Papalık Büyük Roma Semineri'ne ait şapelde yapılacak.
 
Rahip cinayeti
 
Santa Maria Katolik Kilisesi'nin 60 yaşındaki İtalyan papazı Santoro, 5 şubat 2006'daki pazar ayininin ardından kiliseye gelen O.A. tarafından vurularak öldürülmüş, saldırı sonrası O.A. olay yerinden kaçmıştı.
 
Göğsünden aldığı iki kurşunla yaşamını yitiren Andrea Santoro'nun bir aydır Roma'da olduğu ve 3 şubatta Trabzon'a dönerek göreve başladığı belirtilmişti.
 
Santoro cinayetiyle ilgili olarak 7 şubat salı günü sabaha doğru yakalanan 16 yaşındaki lise öğrencisi O.A., 10 ekimde Birinci Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarılmış ve 18 yıl 10 ay ağır hapis cezasına çarptırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35