banner39

Tramvay içine kamera konulacak

Metro ve tramvaylarda yaşanan hırsızlık ve taciz gibi olayların önüne geçmek için metro ve tramvayların içine kamera yerleştirelecek

Arşiv 12.04.2007, 11:49 12.04.2007, 11:58
Tramvay içine kamera konulacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hizmet alanlarında kameralı kontrol sistemlerini yaygınlaştırıyor. Trafikte ışık ihlallerini tespit etmek için İstanbul'un 5 noktasına yerleştirilen kameraların ardından şimdi de metro ve tramvaylarda yaşanan olayları tespit etmek amacıyla araçlara kameralar yerleştirilecek.

Metro ve tramvaylarda yaşanan hırsızlık, taciz ve terör eylemi gibi suçların faillerinin anında tespit edilip Emniyet'e verilmesi için Ulaşım AŞ, araçların içine toplam 450 kamera yerleştiriyor.

Kayıt ve Kontrol Sistemi adı verilen projede metro araçlarının içine 4, tramvay araçlarında; araç içine 5, aracın güzergâhını görüntülemek üzere sürücü kabinlerine 1'er adet olmak üzere en az 7 kamera yerleştirilecek. Araç içlerine konulacak kameralarla araç içleri izlenecek ve görüntüler onboard adlı bir kayıt cihazında kaydedilecek. Kamera yerleşimleri özellikle araçlara binenlerin yüzlerinin görünmesini sağlayacak ve seyahat esnasında tüm kişi ve olayları azami derecede takip edecek şekilde yapılacak. Vagon içindeki vatandaşlar herhangi olağanüstü bir durumda butona basarak görüntülü bir şekilde makiniste ulaşarak sorunu aktarabilecek.

Zeytinburnu Hafif Metro İstasyonu'nda geçtiğimiz mart ayında yaşanan bir güvenlik görevlisinin boğazının kesilmesi olayı, istasyondaki bir kamera ile tespit edilip medyada yer almıştı. Bu olayda olduğu gibi araçların içindeki asayiş olaylarının faillerinin de kameralarla tespit edilip Emniyet'e bildirilmesi amacıyla kameralar yerleştiriliyor.

Taksim-4. Levent Metrosu'nda denemeleri yapılan sistemin maliyeti 2 milyon Euro olacak ve birkaç ayiçinde devreye girecek. Bununla birlikte Aksaray-Havaalanı arasındaki istasyonlara kamera ilavesi konusunda çalışma sonlandırıldı. 2 ay içerisinde 55 adet hareketli, 27 adet sabit yeni kameralar devreye alınarak Esenler'deki merkez izleme odasından kumanda edilecek. 2006 yılında İstanbul'da raylı sistemlerinde yaşanan suçlar; "637 hırsızlık, 74 taciz, 12 terör, 281 ekipmana hasar, 151 görevliye mukavemet, 129 şüpheli paket, 91 dilenci/seyyar, 74 sahte kimlik/para olayı."

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?