banner15

Transparency International: Dünya bozuluyor!

Uluslararası Saydamlık Örgütü'nün bu yılki küresel yolsuzluk konusundaki raporunda, toplumun en bozulmuş kurumunun siyasi partiler olduğunu kaydetti. Partileri, parlementolar, polis ve hukuk sistemi takip ediyor.

Transparency International: Dünya bozuluyor!

Transparency International adlı sivil toplum örgütü yayınladığı 2005 raporunda toplumun en bozulmuş kurumunun siyasi partiler olduğunu kaydetti. Partileri, parlementolar, polis ve hukuk sistemi takip ediyor. Transparency International'in (Uluslararası Saydamlık Örgütü)'ın 55 bin kişi arasında yaptığı araştırmaya göre, 69 ülkeden 45'inde en çok bozulan kurumun politik partiler olduğu ortaya çıktı. Bugün yayınlanan 2005 barometresinde, ''Küresel çapta politik partiler toplumun en çok bozulan kurumu oldu'' denildi. Uluslararası Saydamlık Örgütü, geçen yıla kıyasla 2005'te bu bozulmanın arttığını kaydetti. Geçen yıl 62 ülken 36'sında parti sistemlerinin en çok bozulan kurum olduğu kayda geçmişti.

Bozulma en fazla yoksulları etkiliyor

Uluslararası Saydamlık Örgütü araştırmasında, bozulmadan en fazla etkilenenlerin yoksullar olduğu belirtildi Araştırmaya katılan gelir düzeyi düşük olan yüzde 42'lik bir kesim politik partilerdeki bozulmadan yüksek düzeyde etkilendiklerini belirtirken, gelir düzeyi yüksek olanların yüzde 36'sı da böyle düşünüyor. Buna karşın yoksulların yüzde 54'i siyasi partilerdeki bozulmanın kendilerini etkilemediğini belirtirken, zenginlerin yüzde 62'si aynı görüşü dile getiriyor. Uluslararası Saydamlık Örgütü başkanı Huguette Labelle, bozulmanın büyük bir sorun olduğunun altını çizerek, bunun yoksullar üzerinde ciddi bir etkide bulunduğunu vurguladı.

Geleceğe dair karamsarlık hakim

Öte yandan Uluslararası Saydamlık Örgütü için bir anket yapan Gallup kuruluşunun araştırmasına katılanların yüzde 57'si son üç yıl içerizinde bozulmanın arttığını belirtti. Yüzde 27'si sabit kaldığını söylerken, yüzde 10'u göre bozulma azaldı. Uluslararası Saydamlık Örgütü barometresinde geleceğe dair bir karamsarlığın yaygın olduğu gözlendi. Ankete katılanların yüzde 44'ü bozulmanın gelecek üç yılda daha da artacağını düşünüyor. Buna karşın yüzde 30'una göre bozulmanın sabit kalacağını, yüzde 19'u ise azalacağını belirtiyor. Labelle'e, ''Eğer insanlar karamsar olursa, bozulmaya karşı bir şeyler yapabilecekler duygusuna sahip olamayacaklar'' dedi.
Dünyadaki tüm bölgelerde bu sorunun yaşandığının belirtildiği araştırmada, özellikle Afrika'da en çok bozulan kurumun polis olduğu ortaya çıktı. Uluslararası Saydamlık Örgütü, ''ankete katılan sekiz Afrika ülkesinden altısı polisi toplumun en çok bozulan kurumu olarak gösterdi'' denildi. Bu listenin başında ise Kamerun, Gana ve Nijerya geliyor.

Partilerden sonra parlemento ve polis en çok bozulan kurumlar

Araştırmada diğer bölgelerde de politik partilerden sonra, en çok bozulan kurumların parlemento, polis, hukuk sistemi, gümrükler ve vergi daireleri olduğu kaydedildi. Zengin ülkeler arasında politik partilerin en fazla bozulduğu ülkelerin başında şunlar geliyor: Almanya, Kanada, İspanya, ABD, Finlandiya, Fransa, İsrail, İtalya, Japonya, Lüksembourg, İsviçre ve İngiltere.
Gelir düzeyi düşük olanlar arasında ise şu ülkeler başta yer alıyor: Bosna Hersek, Sırbistan, Romanya, Kolombiya, Peru, Endonezya, Filipinler ve Tayland. Batı Avrupa'da bozulma konusunda politik partileri, yasama organı, iş sektörleri ve medya takip ediyor.

En az bozulan dini kurumlar

Araştırmaya göre en az bozulan kurumların ise sivil toplum örgütleri ve dini kurumlar olduğu belirtildi. Ancak buna karşın Türkiye'de sivil toplum örgütleri konusunda ciddi endişelerin bulunduğunun altı çizildi. Japonya, Yunanistan ve İsrail'de de dini kurumların endişe yarattığı kaydedildi. Uluslararası Saydamlık Örgütü araştırmasında Türkiye'de en fazla bozulan kurumun vergi daireleri olduğu belirtilirken, bunu takiben politik partilerin geldiğinin altını çizdi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48