banner39

'Tren kazası herkes için felaket'

Ünlü haftalık haber dergisi Newsweek, son sayısının kapak konusunu Türkiye'ye ayırdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Tren kazası herkes için felaket'
Türkiye-AB ilişkilerindeki olumsuz gelişmeler, sadece yurt içinde değil, yurt dışında da kaygı ve karamsarlık yarattı. Newsweek dergisi, “Bu bir ağır çekim tren kazası ve Ankara’nın AB hedefinin çok yakında yapacağı kaza, herkes için bir felakettir” yorumunu yaptı.

Etkili Newsweek dergisi, son sayısında Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmeleri Owen Matthews imzalı uzun bir haberde değerlendirdi. Papa 16’ncı Benedikt’in Sultanahmet Camii’ndeki duasına dikkat çekerek, “Dua, jeopolitik bir strateji haline geldiğinde, bir sorun var. En yakın sorun: Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin çok yakın çöküşü” ifadesini kullandı.

Avrupa’nın ön yargıların üstesinden gelerek kendisini bir coğrafyadan çok bir ideolojik tanımlama şansını kaybettiğini savunan dergi, “Bu, çok büyük bir trajedi, bir potansiyel felakettir” diye yazdı. Avrupa içerisindeki Türkiye’nin Müslüman dünyası için bir model olması fırsatının kaçırıldığını belirten dergi, Türkiye’nin her şey rağmen çalışmaya devam edeceğini söylediğine, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün da “B planı yok” dediğine dikkat çektikten sonra “Ancak gerçek budur ki Türkiye’nin artık tamamen farklı bir jeopolitik yoluna girmesi riski var” uyarını yaptı.

Newsweek, Papa’nın Türkiye ziyaretinin ülkedeki laik Türkler ile İslam arasındaki gerilimi ortaya koyduğunu belirtirken Türkiye’de son kamuoyu yoklamalarının kendilerini her şeyden önce Türk olarak tanımlayanların oranının yüzde 19’a gerilediğine dikkat çekti.

AKP hükümetinin laikler için oluşturduğu kaygı üzerinde de duran dergi, Türkiye’de AB’ye destek azalırken Türk aşırı milliyetçiliğinin yükseldiğini yazdı. Kürtler ve Kıbrıs ile ilgili olarak meydana gelebilecek gelişmelere dikkat çeken Newsweek, Türk generallerinin “göreli sessizlik” içerisinde geçen yıllardan sonra “giderek seslerini yükseltmelerini en tehlikelisi” olarak nitelendirdi.

KUTSAL OLMAYAN İTTİFAK

Aşırı milliyetçiler ile ordudaki “AB karşıtları” arasında “kutsal olmayan bir ittifakın kanıtları”nın göründüğünü öne süren dergi, “Sahne, gelecek Mayıs ayında AK Partisi’nin kontrolündeki Parlamento, Türkiye’nin yeni cumhurbaşkanını seçtiğinde askerler ile Erdoğan arasındaki bir kavga için hazırdır” yorumunu yaptı.

Dergi, her şeye rağmen belki işlerin göründüğü gibi iç karartıcı olmadığını, Türkiye’nin AB hedefinin çöküşünün ülkenin “etnik, dini ve siyasi bölünmeleri”ni derinleştirmesine karşın 1977 yılındaki “askeri müdahale”nin tekrarlanmayabileceğini ve Türkiye’nin Batılı olmayı sürdüreceği görüşünü de dile getirdi.

AVRUPA’DA CİDDİ YANKILAR OLACAK

Sonuç ne olursa olsun bu gelişmelerin Avrupa’da ciddi yankılarının olacağını, Avrupa’daki dışlanmış öfkeli Müslüman azınlıklarının Batı kültürü ile uzlaşmaya cesaretlendirilmeyeceğini savunan dergi, Ortadoğu’da ise Türkiye’nin “model rolü”nün zedeleneceğini öne sürdü. Dergi “Washington’daki birçok stratejist -ve sadece neo muhafazakarlar değil-, AB ile Türkiye arasındaki çatlağın Müslüman dünyasında Batı değerleri için büyük bir jeopolitik yenilgi biçiminde yansımasından korkuyorlar” uyarısını yaptı.

Newsweek, haberini noktalarken Türkiye ile AB arasında bir çok ortak yönünün bulunduğuna, Avrupalıların şimdiden “özel bir ortaklık”tan söz ettiklerine dikkat çekerek “Türkiye, böyle bir şeyi hiçbir zaman kabul etmeyeceğini söyledi ancak bir uzlaşı bulunacağını umalım. Zamanımızın en büyük uygarlık projelerinden birini batıran vizyonsuzluktan dolay herkes daha yoksuldur” sözlerini kullandı.

 

Kaynak: ANKA

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?