banner15

Trilyonluk CD Almanya'yı karıştırdı

İsviçre'deki bankalarda hesapları bulunan Alman vergi kaçakçısı iş adamlarının isimlerinin bulunduğu CD Almanya'yı karıştırdı.

Trilyonluk CD Almanya'yı karıştırdı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Almanya son günlerde önemli bir olayı konuşuyor. Dünyanın en büyük gizli kasası İsiçre'deki bankalarda yatan Alman iş adamlarının paraları ve vergi kaçıranların listesini içeren bir CD, ülkede hükümetle muhalefeti karşı karşıya getirdi. Alman vatandaşı olan 2 bin vergi kaçakçısının bilgilerinin yüklü olduğu CD, kimliği açıklanmayan birileri tarafından hükümete satılmak isteniyor. Tartışma da tam bu noktada başlıyor. 'Hükümet, kendi işadamlarına ait bilgileri, vergi kaçaklarını öğrenmek için yasal olamayan bir yolla delil elde edebilir mi' diye tartışma çıktı. Tartışma sadece Almanya'da kalmayacak. İsviçre'ye de sıçarayacak. Adının açıklanmasını istemeyen bir kişi, Almanya'dan vergi kaçırmak için İsviçre bankalarında hesapları bulunan 2 bin Alman vatandaşının isimlerinin yüklü olduğu bir CD'nin elinde olduğunu açıkladı. Bu kişi Alman Maliye Bakanlığı'na başvurarak CD'deki bilgileri 2.5 milyon euro karşılığında satabileceğini söyledi.

Muhalefet partisi Sosyal Demokratlar (SPD) Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin CD'yi satın alarak, vergi kaçakçılarını kamuoyuna açıklamasını istiyor. Ama iktidardaki Hristiyan Birlik Partisi ile Hür Demokratlar ise, devletin bir sahtekarlığı ortaya çıkarmak için başka bir yasal olmayan yola başvurmaması gerektiğini belirtiyor.

Tartışmaya İsviçre de uzak kalmadı. İsviçre Cumhurbaşkanı Doris Leuthard, Almanya'yı söz konusu CD'yi satın almaması konusunda uyardı. Leuthard, "Bir hukuk devletinin nasıl ele geçirildiği belli olmayan bilgileri kullanmasını doğru bulmuyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 13:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48