banner39

Troyka, Kosova için tarafların önerilerini bekliyor

Kosova için tarafların önerilerini bekleyen Troyka, Viyana görüşmelerine Priştine ve Belgrat'a davetiye gönderdi.

Arşiv 18.08.2007, 12:52 18.08.2007, 15:49
Troyka, Kosova için tarafların önerilerini bekliyor


Yücel Sipahi / Dünya Bülteni

KOSOVA- Kosova için Uluslararası arabuluculuk yapan “Troyka” 30 Ağustos tarihinde Viyana’da Priştine ve Belgrat müzakere ekipleri ile ayrı ayrı yapacağı toplantılarda taraflardan çözüm teklifleri bekliyor.

Troyka’nın Rus temsilcisi Alexander Botsan-Kharchenko, “Temas Grubu ve Troyka’nın amacı dolaysız müzakeredir ve biz çözüm teklifi yapmayacağız” dedi.

Rusya temsilcisi, Priştine ve Belgrat’a Austurya başkentine görüşmek için davetiye gönderildiğini ve taraflardan çözüm önerileri beklediklerini belirtti. Alexander Botsan-Kharchenko, Trojka seviyesinde düzenli görüşüldüğünü, taraflarla da ilerideki faaliyetlerin örgütlenmesi konusunda temasların yapıldığını bildirdi.

SEÇİM SÜRECİNİN BAŞLAMASI KARARI İMZALANDI

Öte yandan UNMİK Misyonu Şefi Steven Schook, Merkez Seçim Komisyonu’na Kosova’da seçimlerin örgütlenmesi hazırlıklara başlaması yolunu açan kararı imzaladı. Şimdi de seçimler tarihinin UNMİK Misyonu Şefi Joackim Rüecker tarafından açıklanması bekleniyor. Rüecker’in seçim tarihini Eylül ayı ilk haftasında açıklayacağı belirtiliyor.

Steven Schook, Rüecker’in “UNMİK’in tutumu Kosova’nın demokratik sürecinin devam etmesidir” sözlerini hatırlatarak seçimlerin yapılması için hukuki çerçevesi hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu ve Ağustos ayı sonunda açıklanacağını söyledi.

Seçimlerin nihai statü kararıyla çelişkiye gelmemesinin önemli olduğunu söyleyen Schook, önümüzdeki aylarda müzakere sürecini takip edeceklerini bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?