banner39

TRT El Türkiye Arapları memnun etti

TRT'nin Nisan başında başlattığı Arapça yayını Hataylı Arap kökenli vatadaşları memnun etti

Arşiv 10.04.2010, 17:13 10.04.2010, 17:13
TRT El Türkiye Arapları memnun etti

 

Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı başkanı Ali Yeral, TRT El Türkiye'nin Arapça yayına geçmesiyle ilgili "Artık Türkiye kabuklarını yırtıyor. Tüm Arap ve İslam âlemine açılıyor. Farklı kavim ve dinlerden insanların ana dilleriyle yayın yapması ülkeyi bölmez" dedi.

İskenderun gazetesi, Türkiye Radyo Televizyonları TRT'nin Nisan başında başlattığı Arapça yayının Hataylı   ettiğini yazdı.

Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) Başkanı Ali Yeral, TRT Şeş'in Kürtçe Kırmançi yayın yapmasının ardından TRT El Türkiye'nin de 24 saat Arapça yayına başlaması karşısında Türkiye'de yaşayan bir Arap Alevi vatandaşı olarak kendisini duygulandığını ve gurur duyduğunu söyledi.

"Farklı kavimleri anadilleri kesinlikle devleti bölmez"
Düne kadar Türkiye'de sadece Hanefi ve Sünni olgusunun hâkim olduğunun sanıldığını ifade eden Yeral; "Artık Türkiye kabuklarını yırtıyor. Tüm Arap ve İslam âlemine açılıyor. Başbakanımızın tüm dünyanın gözü önünde TRT El Türkiye'yi açması ve bu açılışta selamlamalarını Arapça yapması bizi ümitlendirdi" şeklinde konuştu.

"Arap ülkeleriyle olan yetersiz ilişkileriniz gelişecek"
"Hepimizin gördüğü gibi farklı kavimlerin ve farklı dinlerin ana dilleriyle yayın yapması kesinlikle Türkiye Cumhuriyetini bölmez. Bilakis vatandaşları birbirine bağlar ve kaynaştırır.

"Bu kanal sayesinde özellikle yeterli ilişki kuramadığımız Arap ülkeleriyle ilişkilerimizin artacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı." (EÖ)
 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?