banner39

TRT'den devrim gibi reyting kararı

Reyting ölçümlerinin sağlıksız olduğunu gerekçesiyle yeni bir sistem kuracak.

Arşiv 06.10.2009, 04:17 06.10.2009, 04:17
TRT'den devrim gibi reyting kararı


Reyting ölçümlerinin sağlıksız olduğunu iddia eden savunan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, yeni bir sistem kurmaya çalıştıklarını söyledi.

TRT'de kaç kişinin çalıştığını bilmediğini kaydeden Şahin, lig maçlarını da şifresiz yayınlamak istediklerini açıkladı..

Gazetecilerle bir araya gelen İbrahim Şahin, reyting ölçümlerinden kurumun personel politikasına, yeni açacakları kanallardan maçların şifresiz yayınlanmasına kadar çeşitli konularda çarpıcı açıklamalar yaptı. AGB'nin yaptığı reyting ölçümlerinde gri noktaların bulunduğunu belirten Şahin, "Bize bu gri noktaları izah edemediler.

AGB'ye TRT'nin de içinde yer aldığı bir komisyon kuralım, burada bizi ikna edin dedik. Çözüm bulacağız dediler ama bir sonuç çıkmadı. Şimdi biz ihaleye çıkıyoruz, ölçümü biz yapacağız. Bir iki ay içerisinde bu olacak. Eğer bu sağlıklı olursa 7-8 özel TV'de bu sisteme katılacak" dedi.

Listeler elden ele dolaşıyor

AGB'nin verileri gece 02.00'de toplayıp İtalya'ya gönderdiğini ve orada sabah 06.00'da değerlendirmeye alındığını anlatan Şahin, "AGB'ye 'Bu arada 4 saatlik zaman diliminde ne oluyor, orada gri noktalar var. O gri noktaları bize izah edin' dedik, '02-06 arasındaki belirsizliği çözmek için aralarında TRT'nin de yer aldığı bir komisyon kuralım, bize izah edin' dedik, 'çözüm bulacağız' dediler ama sonuç çıkmadı" diye konuştu.

AGB'nin reklam ratinglerini de ölçtüğünü anlatan Şahin, "Seda Sayan bir gün programa çıkmadı. Seda Sayan canlı yayın yapıyor ve 10'u 20 geçe reklamlara giriliyordu. Ancak o gün programa çıkmadığı için banttan tekrar yapıldı ve saat 10.25'te reklamlara girildi. Ancak baktık ki AGB'nin reklam ratingleri ölçümünde 10'u 20 geçe reklamlar yükseliyor. AGB yöneticilerine bunu söyledik, bize izah edin dedik" şeklinde konuştu.

Şahısların gizliliği yok

AGB ölçümü yapılan adreslerin gizli olması gerektiğini anlatan Şahin, "Ayrıca ölçüm yapılan şahısların isimlerinin gizli olması gerekiyordu. AGB yöneticilerine işte liste bu dedim. İtiraz etmediler. Ölçüm yapılan şahısların gizliliği yok" dedi. AGB'nin kendilerini ikna edememesi üzerine reyting ölçümlerini yapmak üzere ihaleye çıktıklarını anlatan Şahin şunları söyledi:

"Ölçümü biz yaptıracağız. Bunun için ihaleye çıktık, 1-2 ay içerisinde ölçümleri biz yapacağız. Bu sağlıklı olursa 7-8 televizyon da bu sisteme katılacak. AGB'nin Türkiye'den böyle bir izlenimle gitmesi karizmalarını çizecek. Biz ihaleye çıkınca Rekabet Kurumu'na başvuruda bulunduk. Oradan da savcılığa müracaat ettik. Eğer Rekabet Kurumu ve savcılık ölçümlerden dolayı AGB'yi suçlu bulursa, geriye doğru reklam tahsilatı yaptıracağız."

TRT 6, Kuzet Irak'ta çok izleniyor

Kürtçe televizyon yayınlarının Kuzey Irak'ta çok izlendiğini söyleyen Şahin " Yerel yöneticiler çok sayıda Kürtçe kanal olmasına rağmen en çok TRT 6'nın izlendiğini söylediler. Yüzde 60'a kadar çıkmış. Gerçi yüzde 6 reyting alsa da biz bu yayını yapacaktık. Özellikle kadın ve çocuklara ulaşmayı hedefliyoruz çünkü aileler kızları okula yollamıyor. Bu yayını yapmak bizim sorumluluğumuz" dedi.

TRT'nin çocuk kanalının çok izlendiğini söyleyen Şahin "Los Angeles'taki Ermeniler çocuklarına Türkçe öğretebilmek için TRT Çocuk izletmek istiyorlar. Teknik yardım istediler çalışmalarımız sürüyor" dedi.

Kurumda kaç personel var hiç bilmiyorum

TRT Genel Müdürü Şahin, kurumda ne kadar personel olduğu konusunda hâlâ net bir şey söyleyemediğini anlattı. Göreve geldiğinde personelle ilgili 245 ayrı unvan bulunduğunu bunu 90'a indirdiğini anlatanİbrahim Şahin "Ne kadar personel çalıştığını bilmiyorum. Sözleşmeli personel vardı.

7 bin kadrolu çalışan var

Yeni kanun sırasında bunları kadroya aldık. Derken akitli, geçici akitli personel ortaya çıktı. Geçenlerde İstanbul TV yöneticilerini görevden aldım. 7 değişik şirketten 168 personeli geçici işe almışlar. Artık isteyen, istediği program üzerinden adam çalıştıramayacak. Kadrolu çalıştırdıklarımız 7 bin. Yaklaşık bin kişiyi emekli ettik. Sorulduğunda bu rakamı veriyoruz. Bir de artık hizmet alımı yoluyla alıyoruz."

Kaynak: Bugün

 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?