banner39

TRT'den şifresiz maç yayını için 'Arjantin modeli'

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TRT'nin şifresiz maç yayını için çalıştığını duyurdu.

Arşiv 06.10.2009, 07:42 06.10.2009, 09:41
TRT'den şifresiz maç yayını için 'Arjantin modeli'


TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin şifreli maç yayıncılığına TRT'nin son vermeye hazırlandığını açıkladı. TRT'nin maç yayınlarına talip olduğunu belirten Şahin, şifreyi kaldırıp açık yayıncılık yapacaklarını söyledi. TRT Genel Mü-dürü İbrahim Şahin, bugünün TRT'sinin dünün TRT'sinden çok farklı olduğunu belirterek, 'Çünkü bu teknolojik çağı yakalamış yayıncılık gelişmele- rini izleyen ve rekabet eden bir TRT'yiz' dedi.

Şahin, TRT Genel Müdürlüğü'nde, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle yaptığı sohbet toplantısında, günümüzde TRT'nin sadece Türkiye'deki medya ile değil, dünya medyalarıyla da rekabet etmek istediğini söyledi.

Şifreyi kaldırıp açık yayıncılık yapacaklarını belirten Şahin, "Maç yayınlarının şifresiz, açık yapılmasından yanayım. Bu konuda çalışma yaptırıyorum. Arjantin modelini inceletiyorum" dedi.

MODEL ARJANTİN'DEN

Arjantin modeli olarak bilinen çalışmaya göre şifreli maç yayınlayan platformların işi zora girecek. Arjantin modeli, şifreli maç yayınları sebebiyle özellikle gençlerin maç seyredebilmek için belli ortamlarda toplanmalarının önüne geçmek için uygulanmaya başlanan bir yöntem. Toplu maç seyredilen ortamlarda gençlerin farklı etkilenmelerle karşı karşıya kalmamaları için uygulanan yöntem Arjantin'de olumlu sonuçlar verdi. TRT de maç yayın ihalesine girip şifresiz maç yayınlamayı ve herkesin istediği yerden maçları seyredebil-mesine imkan vermeyi amaçlıyor.

2 YENİ KANAL GELİYOR

Şahin, 'Teknolojik yeniliklerle yıllık 10 trilyonun üzerinde enerji tasarrufu sağladık. Yayıncılık alanında da 12 Ekim tarihi itibarıyla yeni bir sayfa açacağız. Ekim ayında müzik kanalımızı ve Arapça yayın yapan kanalımızı açacağız. Açtığımız her yeni kanal büyük beğeni topladı' dedi.

Gösterdiğimiz özeni kimse karalayamaz

Şahin, bir gazetecinin, "TRT ihalelerinden bazıları bir gazeteye haber oldu. Bu konuda ne diyeceksiniz?" şeklindeki sorusunu, şöyle yanıtladı: "PTT Genel Müdürlüğüm döneminde 3 bin ihale yaptım. Ulaştırma Müsteşarlığım döneminde Türkiye'nin yatırım bütçesinin üçte biri elimden geçti. Çok şükür tek bir ihaleme itiraz olmadı. TRT'de 50 bin liralık bir ihale yapılmış bu ihaleyi alan kişinin Amasyalı olduğu iddia ediliyor. Bu ihaleyi alan adamı ben tanımam. Eğer o beni tanıyorsa hemen istifa edeyim. 50 bin TL'lik ihale için yazanlar bu ihaleye en düşük değer veren kişinin kazandığını yazmıyorlar. Yine yıllık bütçesi 1 katrilyon olan bir kurumda 50 bin liralık ihaleyle usulsüzlük olduğunu yazanlar, bu usulsüzlüğün nerede olduğunu yazmak zorundalar. Çünkü tek bir resmi şikayet yok, tek bir resmi başvuru yok. Bizim en büyük vasfımız kamu kaynaklarını kullanırken gösterdiğimiz azami özendir. Bu özeni kimse karalayamaz. TRT üzerine çöreklenen bazı şirketlerin rantını kestik. Neden bunu kimse söylemiyor?"

ABD'deki Ermeni çocuklarına Türkçe

TRT Genel Müdürü Şahin, ABD'deki Ermenilerin talebini ise şöyle dile getirdi: "Yazın iki hafta Los Angeles'da idim. Orada önemli bir Ermeni nüfusu var. Bana TRT Türk'ü izlediklerini söylediler. Çocuklarının Türkçe öğrenmesi için TRT Çocuk Kanalı'nın da ABD'ye indirilmesini rica ettiler. ABD ve Avustralya için çalışma yapıyoruz."

Kaynak: Yeni Şafak

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?