banner15

TSK Emasya'nın değişmesine karşı çıkmış

Başbakan Erdoğan'ın "Kaldıracağız" dediği Emasya için Genelkurmay bakanlığın önerisini reddetmiş

TSK Emasya'nın değişmesine karşı çıkmış


İçişleri Bakanlığı, EMASYA protokolünün değiştirilmesi için Genelkurmay’a teklifte bulunmuş ancak, asker ‘terörü’ gerekçe göstererek redddetmiş. TSK:Yürürlükteki protokol bu haliyle kanuna daha çok hizmet ediyor

Balyoz darbe planıyla tekrar gündeme gelen Emniyet Asayiş Yardımlaşma Protokolü’ne (EMASYA) ilişkin yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Mülkiye müfettişlerinin 27.02.2005 tarih ve 82/8 sayılı araştırma raporunda, İçişleri Bakanlığı’nın, 2005’te protokolün değiştirilmesi yönünde Genelkurmay Başkanlığı’na teklifte bulunduğu ancak Genelkurmay’ın terör olaylarını gerekçe göstererek bu talebi geri çevirdiği belirtildi.

BAKANLIK TASLAK METİN SUNDU

Raporda, “Uygulamadan duyulan rahatsızlık nedeniyle İçişleri Bakanlığı Genelkurmay’dan protokolün değiştirilmesini istiyor. Yeni esasları düzenleyen taslak bir metin görüş ve değerlendirmelerinin alınması amacıyla 04.03.2005 gün ve 1348 sayılı yazıyla Genelkurmay Başkanlığı’na gönderiliyor. Ancak Genelkurmay Başkanlığı, 8 buçuk ay sonra 21.11.2005 gün ve 3631178 sayılı cevabi yazısında terörü bahane ederek teklifi geri çeviriyor” denildi.

ASKER:ÖNERİNİZ YETERSİZ

Mülkiye müfettişlerinin raporunda Genelkurmay’ın bakanlığa verdeği ret cevabı da yer aldı. “Gerek hazırlanış tekniği gerekse içerdiği ayrıntılar nedeniyle, yürürlükteki protokolün, Kanunun öngördüğü amaca daha fazla hizmet ettiği, buna karşılık yeni taslağın bu açıdan yeterli olmadığı kıymetlendirilmektedir... EMASYA direktifinde askeri birlikler ile mülki makamlar ve kolluk kuvvetleri arasındaki işbirliği ve koordinasyon hususlarına daha fazla açıklık getirilmiştir” diyen Genelkurmay cevabi yazısında şu satırlara yer verdi:

‘GÜNCELLEMEYE İHTİYAÇ DA YOK’

“Ayrıca, PKK terör örgütünün, yurt içindeki terörist sayısında ve eylemlerindeki artış ile terör örgütü yandaşlarınca düzenlenen son zamanlardaki kanunsuz gösterilerde yaşanan olaylar dikkate alındığında, önümüzdeki günlerde, güvenlik güçlerinin toplumsal olaylar ve terör olayları ile daha sık karşılaşılabileceği kıymetlendirilmektedir. Bu gerekçelerle; etkin olarak uygulanan ve bu güne kadar herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmayan 1997 tarihli Protokolün, bu aşamada değiştirilmesinin gerekli olmadığı, ileride terörün gündemden çıkması durumunda, Protokolün güncellenmesine ihtiyaç duyulması halinde bunun, Genelkurmay Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nca oluşturulacak bir çalışma grubu tarafından yapılabileceği değerlendirilmektedir.”

Kaynak: Star


 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 09:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48