banner39

TSK: G.Doğudaki seçim sonuçlarını düşünüyoruz

Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, haftalık basın toplantısı yaptı.

Arşiv 03.04.2009, 11:56 03.04.2009, 16:39
TSK: G.Doğudaki seçim sonuçlarını düşünüyoruz

 

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Tuğgeneral Gürak, Jandarma Genel Komutanlığının görev ve yetkilerinde değişiklik yapan yönetmelikle ilgili, ''Yönetmelik hakkında Jandarma Genel Komutanlığının görüşünün tam olarak dikkate alınmadığını söyleyebilirim'' dedi.

TALABANİ'NİN ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALARI

Bir gazetecinin, bölücü terör örgütü ile ilgili Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin çelişkili açıklamalar yaptığını ifade etmesi üzerine Tuğgeneral Gürak, ''Irak'ın kuzeyindeki bölücü terör örgütü faaliyetlerinin engellenmesi, barınma ve lojistik destek almasına müsaade edilmemesi ve bu yönde etkin ve somut tedbirlerin sürekli hale getirilmesi bizim beklentimiz'' dedi.

"OBAMA'NIN KONUŞMASI İÇİN DAVET EDİLMEDİK"

ABD Başkanı Barack Obama'nın konuşacağı TBMM oturuma Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanlarının katılıp katılmayacağı yönündeki soru üzerine Tuğgeneral Gürak, böyle bir davetin henüz alınmadığını kaydetti.

"DÜŞÜNMEMİZE ENGEL DEĞİL"

Genelkurmay Başkanlığının, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki yerel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinin istenmesi üzerine Tuğgeneral Gürak, seçim sonuçlarına ilişkin bir değerlendirme yapmalarının mümkün olmadığını ifade etti. Tuğgeneral Gürak, ''Ancak bu durum özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde alınan sonuçların nedenleri üzerinde düşünmemize de engel değildir'' dedi.

YAZICIOĞLU VE BERABERİNDEKİLERİN ARANMASI

Doğal Afet Arama Kurtarma (DAK) Taburunun BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da hayatını kaybettiği kazanın arama kurtarma faaliyetlerine ne kadar iştirak ettiği yönündeki soru üzerine Tuğgeneral Gürak, DAK taburunun arama kurtarma faaliyetlerine katıldığını kaydetti. Helikopteri bulan köylülerden sonra bölgeye DAK Taburunun intikal ettiğini belirten Tuğgeneral Gürak, DAK timini taşıyan helikopterin zorunlu iniş yapmak zorunda kaldığını hatırlattı. Tuğgeneral Gürak, timin helikopterden iner inmez bölgedeki görevini sürdürdüğünü ve arama kurtarmayı bölgede etkin bir şekilde sürdürdüğünü vurguladı.

"TERÖRLE MÜCADELE KONUSUNDA GÖRÜŞÜMÜZ BELLİDİR"

Bir gazetecinin, eski ABD Başkan Danışmanı'nın ''PKK'yı kullandık'' yönünde ifadeleri bulunduğunu hatırlatması üzerine Tuğgeneral Gürak, ''Terörle mücadeleye herkesin, özellikle uluslararası alanda da katkıda bulunması gerektiğine inanıyoruz, bu konudaki görüşümüz bellidir'' diye konuştu.

"JANDARMANIN GÖRÜŞÜ ALINMADI"

Jandarma Genel Komutanlığının görev ve yetkilerinde değişiklik yapan yönetmelikle ilgili soruyu yanıtlarken de Tuğgeneral Gürak, ''Yönetmelik hakkında Jandarma Genel Komutanlığının görüşünün tam olarak dikkate alınmadığını söyleyebilirim'' dedi. Tuğgeneral Gürak, bir başka soruya da Genelkurmay Başkanı'nın medya mensupları ile yapacağı toplantının zamanının henüz belli olmadığı yanıtını verdi.

8 Nisan'da Yunanistan ile ortak tatbikat olacak.
Obama'nın mecliste yapacağı konuşma için komutanlara davet gelmedi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?