banner39

TSK: Meclis açılışına özel anlam yüklenmesin

Genelkurmay'ın haftalık olağan bilgilendirme toplantısında Orgeneral Başbuğ'un TBMM'nin açılışına katılması değerlendirildi.

Arşiv 02.10.2009, 12:11 02.10.2009, 12:11
TSK: Meclis açılışına özel anlam yüklenmesin


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TSK'nın haftalık basını bilgilendirme toplantısı yapıldı. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, dün Meclis'te yapılan yeni yasama yılı açılışına TSK komuta kademesinin katılmasına özel anlamlar yüklenmemesi gerektiğini söyledi. DTP'lilerin bağımsız milletvekili seçilerek Meclis'e girdiği 2007 yılından bu yana yasama yılı açılışlarını boykot eden TSK, 2 yıl sonra ilk kez ABD Başkanı Obama'nın konuşmasını dinlemek üzere TBMM'ye gelmişti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanlarının dünkü yeni yasama yılı açılışına katılmaları ise bazı gazeteler ve yorumcular tarafından "Asker DTP'ye uyguladığı boykotu bitirdi" şeklinde değerlendirilmişti.

ORGENERAL BAŞBUĞ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Tümgeneral Ferit Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ hakkındaki suç duyurusuna ilişkin, ''Kamuoyunun her şeyi en iyi şekilde değerlendirdiğine inanıyoruz'' dedi.

Tümgeneral Güler, basından öğrenildiğine göre, suç duyurusunda bulunanların tehdit edildiğinin görüldüğünü ifade ederek, ''Türk Silahlı Kuvvetlerinin, bu şekildeki davranışları tasvip etmesi kesinlikle söz konusu olamaz'' görüşünü bildirdi.

LİCE'DE HAVAN MERMİSİYLE ÖLEN ÇOCUK

Tümgeneral Güler, son günlerde kamuoyunun gündeminde olan "Askerlerin attığı havan topu küçük bir kız çocuğunu öldürdü" iddiasına da yanıt verdi. Güler, "Lice'de o saatlerde havan atışı yapılmadı" dedi.

BURSASPOR-DİYARBAKIRSPOR MAÇINDA ÇIKAN OLAYLAR

Tümgeneral Güler, Süper Lig'de geçtiğimiz hafta oynanan ve bir takım olayların yaşandığı Bursaspor-Diyarbakırspor maçına ilişkin olarak da sporun barış ve kardeşlik olduğunu belirterek, "TSK olarak bu maçta çıkan olayları tasvip etmemiz mümkün değildir" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?