banner39

TSK, profesyonel orduya geçiyor

Başbuğ, Türk ordusunun profesyonelleşme yolunda hızla ilerleme kaydedeceğini söyledi.

Arşiv 16.03.2010, 09:46 16.03.2010, 10:27
TSK, profesyonel orduya geçiyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, temmuzda 6 tugayın tamamen profesyonelleşeceğini söyledi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ''14 Nisan 2009'da sivil asker ilişkileriyle ilgili olarak ne söylediysem bugün de aynı noktadayım. Bir sorun da görmüyorum, sivil asker ilişkileriyle ilgili olarak'' dedi. 

Orgeneral Başbuğ, Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği Sempozyumunun Merkez Orduevi'nde yapılan resepsiyonunda gazetecilerin sorularını cevapladı.

Orgeneral Başbuğ, verdikleri sözleri hep tuttuklarını ifade ederek, TSK üniformasını 1957 yılında askeri liseye girdiğinden bu yana 53 yıldır giydiğini söyledi. Subaylığa 1962 yılında terfi ettiğini ve fiili hizmet olarak 48 yıldır görev yaptığını anlatan Orgeneral Başbuğ, bunun bir rekor olduğunu belirtti. 

Orgeneral Başbuğ, şöyle devam etti:
''Bakın isterseniz bir arayın, yok. 47 var, 46 var. Niye bunu, rakamı söylüyorum; 53 yılın da arkasındayım, 48 yılın da arkasındayım. Söz verdik, söylediklerimizin arkasındayım. Ne dedim geçen iki sene evvel 'Komando tugaylarını profesyonel yapacağız.' Toplam 6 tugay zaten. Türk ordusunun tamamını profesyonel yaparsanız maaşınız kalmaz, yapamazsınız, mümkün değil. Ne dedik, '6 komando tugayını profesyonel yapacağız' dedik. Bunu söyledik, deklare ettik. Eğirdir'de söyledik. Şu an neredeyiz? Şırnak Akçay'da tugayımız var. Çakırsöğüt'te Jandarma Komando Tugayımız var. Şu anda bir jandarma komando tugayımız yüzde 100 profesyonel. Geriye kaldı 5 tugayımız. Bunlar da bugün itibarıyla yüzde 88 profesyonel oldu. Ümit ediyorum ki Temmuzda bu projeyi tamamlayacağız. Diğer 5'ini de tamamlayacağız.''

''Tugayların profesyonelleşmesi terörle mücadelede nasıl bir etki yaratacak?'' sorusuna Orgeneral Başbuğ, ''Önemli. Ben her zaman söylüyorum Mehmetçiğin motivasyonunu profesyonelde bulamazsınız. Bu gerçek. Bizim Mehmetçik başka. Mehmetçik geliyor motivasyonu muazzam. Söylememe gerek var mı? Bu mücadelede süreklilik de tecrübe de çok önemli. Dolayısıyla bu projeyi söz verdik bitiriyoruz'' cevabını verdi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?