TSK, saldırılar için istihbarat aldıklarını doğruladı

Tunceli ve Giresun'daki saldırılarla ilgili önceden istihbarat veridiği haberi Genelkurmay tarafından da doğrulandı.

TSK, saldırılar için istihbarat aldıklarını doğruladı

 

Kamuoyunda uzun süredir tartışılan Sarıyayla Karakolu baskınıyla ilgili Genelkurmay'dan beklenen açıklama dün geldi.

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, saldırıyla ilgili önceden istihbarat bilgileri alındığını doğruladı. Genel mahiyetteki bu duyum ve haber bilgilerinin her zaman alındığını kaydeden Tümgeneral Güler, ancak geniş bir bölge ve geniş bir süre için verilen çok sayıda duyumun pratikte çok faydasının olmadığını savundu. Güler, "Örneğin, 'bölücü terör örgütünün önümüzdeki günlerde Karadeniz Bölgesi'nde eylem yapabileceği' gibi genel bir ifade bu şekilde düşünülmemelidir.'' dedi." 

Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'nda dün basın bilgilendirme toplantısı yapıldı. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler ve Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirerek soruları cevapladı. Tümgeneral Güler "Dağlıca'da 2007 yılında terör örgütü PKK'nın mayını ile şehit düştüğü açıklanan Üsteğmen Çağlar Canbaz'ın, aslında Tabur Komutanı Onur Dirik'in emriyle elle mayın imha ederken öldüğü'' iddiaları hakkındaki soruları ise cevapsız bıraktı. "İrticayla Mücadele Eylem Planı'' soruşturmasıyla ilgili "Albay Dursun Çiçek'le ilgili askerî savcılık tarafından iddianame oluşturulmuş ve Genelkurmay Askerî Mahkemesi'ne sunulmuştur.'' diyen Güler, "Balyoz planı'' iddialarıyla ilgili de hiçbir açıklama yapmadı.

Toplantıda Sarıyayla baskınının ardından gündeme gelen karakolların durumu ile ilgili açıklama da yapıldı. Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, halen iç güvenlik harekatının yürütüldüğü bölgede, 134 karakolun inşaatının devam ettiğini bildirdi. Gürak, karakollardaki rütbeli personel sayısının son yıllarda önemli oranda artırıldığını söyledi. Gürak bölgede, bin 68 jandarma karakolu ile 258 hudut karakolu olmak üzere toplam bin 326 karakol bulunduğunu açıkladı.

Tuğgeneral Metin Gürak, bölücü terör örgütünün, güvenlik güçleriyle direkt çatışmadan ziyade daha dolaylı bir yaklaşımla hareket ederek, kendisi açısından riski az ve kolay eylemleri seçtiğini belirtti. "Bölücü terör örgütü, kendinin veya sözde liderlerinin muhatap alınmasını sağlamak, bünyesindeki teröristleri bir arada tutabilmek, kaçışları önlemek ve varlığını hissettirmek maksadıyla, son dönemde eylemlerini artırmıştır.'' diyen Gürak, bu kapsamda örgütün özellikle Karadeniz Bölgesi'nde yaptığı eylemlerinin sebebinin güvenlik güçlerinin Irak sınırında oluşturduğu sıklet merkezini zayıflatmak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde teröristler üzerindeki baskıyı azaltmak ve güvenlik güçlerinin diğer bölgelere ilave kuvvet, istihbarat gayreti ve zaman ayırmasını sağlamak olduğunun düşünüldüğünü bildirdi. Sarıyayla Karakolu olayı hariç, eylemlerin genelde mayın ve el yapımı patlayıcı ile yapılan eylemler olduğu görüldüğünü belirten Gürak, bunun; örgütün, güvenlik güçleriyle direkt çatışmadan ziyade daha dolaylı bir yaklaşımla hareket ederek, kendisi açısından riski az ve kolay eylemleri seçtiği anlamına geldiğini açıkladı.

Tuğgeneral Gürak, 22 Ocak tarihinden itibaren meydana gelen olaylarda; 25 güvenlik görevlisinin şehit olduğunu, 39 güvenlik görevlisinin yaralandığını belirterek, 10 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiğini ve 19 teröristin 45'inin de kendiliğinden teslim olduğunu söyledi,

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 07:34
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ersin
ersin - 11 yıl Önce

Haysiyetimle ,onurumla, tüm kalbimle ve inancımla,isteyerek ve koşarak gidip görevimi yaptığım bu kuvvet birliğinden artık UTANIYORUM.
ALLAH ölen kardeşlerimin hakkını her iki tarafın kalleşlerinden sorsun.(onlar biliyor)

banner39