banner39

Tsunami kurbanları anıldı

Güneydoğu Asya'daki tsunami felaketinin 2'nci yıldönümünde, felaketin etkilediği ülkelerde anma törenleri düzenlendi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Tsunami kurbanları anıldı

26 aralık 2004’te Endonezya’nın Sumatra Adası açıklarında okyanusun derinliklerinde meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem nedeniyle oluşan tsunamide, başta Endonezya, Sri Lanka, Hindistan ve Tayland olmak üzere 11 ülkede 230 binden fazla kişi öldü, kıyı bölgelerinde yaklaşık 400 bin evi yıktı, 2 milyon kişiyi evlerinden etti.

Photo:<!--###IMAGE_BRIEF###-->

Can kayıplarının 180 bin’le en fazla gerçekleştiği Endonezya’da halk yaşamlarını kaybedenleri unutmadı. Açe Sumatra'da düzenlenen törenlerden toplu mezarlar ziyaret edildi ve dualar edildi. 

35 bin kişinin öldüğü Sri Lanka ve 18 bin kişinin yaşamını yitirdiği Hindistan’ın yanı sıra Tayland, Malezya’da da anma törenleri düzenlendi.

Felaketin üzerinden geçen iki yılda bölgede hala tam kapasiteyle çalışan bir erken uyarı sistemi kurulabilmiş değil. Altyapı sisteminde de ciddi sorunlar yaşanıyor.

Photo:<!--###IMAGE_BRIEF###-->

İnşaa edilen yeni evlere su ve elektrik verilemiyor. Bu nedenle evlerin büyük bir bölümü boş. Barakalarda yaşayan afetzedeler, yiyecek yardımı kesilir korkusuyla bu evlere taşınmak istemiyor.

Bir başka büyük sorun ise, yardımların dağıtımındaki yolsuzluklar. Ayrıca, müteahhit firmaların, taahhüt ettikleri işleri yapmayarak aldıkları paralarla kaybolmaları da, çok sayıda projenin iptaline yol açmış durumda.

Kaynak: NTV ve Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?