TTB Başkanı Gürsoy serbest bırakıldı

Gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Adliye'de ifadesi alınarak serbest bırakıldı.

TTB Başkanı Gürsoy serbest bırakıldıBu sabah saat 05.00'te Ankara'da gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy serbest bırakıldı.

Ankara Tabip Odası'nın (ATO) genel kurul toplantısı için Ankara'da bulunan Gürsoy'un basın kanununa muhalefet gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

Gürsoy'un Basın Kanunu'na muhalefet iddiasıyla yargılandığı Beyoğlu 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından hakkında "yakalama" emri bulunduğu kaydedildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemleri tamamlanan Gürsoy, önce adli tabipliğe götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi. Gürsoy, daha sonra Ankara Adalet Sarayı'na götürüldü.

Gençay Gürsoy'un infaz savcılığında ifadesinin alınacağı belirtildi. Gürsoy'un Ankara Adalet Sarayı'na getirilişi sırasında, bazı TTB yöneticileri ile avukatlarının da adliyede beklediği görüldü.

TTB OLAYI KINADIU

TTB'den yapılan açıklamada Gürsoy'un ifadesinin alınmasından sonra serbest bırakılacağının beklendiği vurgulandı.

Açıklamada, Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı ve Sağlık Bakanı başta olmak üzere yetkililerle temasa geçilerek, "demokrasi ayıbı olan bu durumun bir an önce düzeltilmesi" yolunda görüşmelere başlandığı ifade edidi.

Açıklamada ayrıca, "1 Mayıs günü İstanbul Şişli Etfal Hastanesi'nde emniyet kuvvetlerinin hastaların da bulunduğu ortamda gaz bombası kullanması üzerine İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü hakkında 2 Mayıs 2008 günü yapmış olduğumuz suç duyurusunu takiben böyle bir olayın yaşanmış olmasını anlamlı bulduğumuzu belirtiriz" denildi.

Açıklamada, "Ülkemizin en önemli meslek/demokratik kitle örgütlerinden olan TTB'nin Başkanı'na yönelik bu muameleyi kabul etmediğimizi, bizlere bu demokrasi utancını yaşatanlardan sorulacak bir hesabımızın olduğunun bilinmesini isteriz" ifadesi kullanıldı. 


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 12:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35