banner39

Tuğcu: 376 gelirse ikinci tura yetiştiririz

Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, 367 ile ilgili bir başvuru olması durumunda ikinci tura yetiştireceklerini söyledi.

Arşiv 25.04.2007, 12:17 25.04.2007, 12:17
Tuğcu: 376 gelirse ikinci tura yetiştiririz

Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili 367 davası gelirse normal prosedürün işleneceğini söyledi. "Diğer dosyalar için yapılanlar bu dosya için de yapılır." diyen Tuğcu, "Uzun sürece beklemeyecek bir konu olduğundan 2. tura yetiştirmeye gayret edeceğiz." şeklinde açıklama yaptı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Tuğcu, Anayasa'nın 45. yıldönümü kutlamalarındaki konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Yeni cumhurbaşkanı adayı ile ilgili yorum yapmayan Tuğcu, "Değerlendirmeyi Parlamento yapsın. Aday ile ilgili nitelikler bellidir." dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, yargının ifade özgürlüğünün alanını daraltıcı değil genişletici yönde kararlar vermesi gerektiğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun 45. yıldönümü nedeniyle Sheraton Otel'de bir tören düzenlendi. Törene Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Adalet Bakanı Cemil Çiçek katıldı. Programa CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gecikmeli olarak geldi.

ÖZGÜRLÜKTEN VE ÇOĞULCULUKTAN YANA OLDUKLARINI İDDA ETTİ

Tuğcu, törenin açılışında yaptığı konuşmada, demokrasilerde farklı fikirlerin özgürce ortaya konulmasına olanak sağlanması gerektiğini belirterek, "Demokrasilerde demokratik temsilcilerle ulus arasındaki demokratik iletişim kanallarının açık tutulması düşüncesi ifade özgürlüğü ile sağlanabilir" dedi. Çoğulcu demokrasinin temelinin, ifade özgürlüğü olduğunu vurgulayan Tuğcu, "Bu özgürlük, demokrasilerde ülkenin en sıkıcı ve karmaşık sorunlarını bile şiddete başvurmaksızın diyalog yoluyla çözümleme imkanı sunmaktadır. Bu imkanın iyi kullanılması durumunda farklılıkların bir arada yaşatılması ve sorunların barışçıl yollarla halledilmesi kolaylaşacaktır" diye konuştu.

Tuğcu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Devletin yasama, yürütme ve yargı organlarının diğer temel haklarla birlikte ifade özgürlüğünün etkili bir şekilde koruması için gerekli adımları atması Anayasal bir yükümlülüktür. Burada özellikle yargıya önemli görevler düşmektedir. Varlık nedeni bireyin hak ve özgürlüklerini korumak olan yargı organlarının ifade özgürlüğünün alanının daraltıcı değil, genişletici yönde kararlar vermesi bazı toplumsal ve siyasal sorunların diyalogla çözümlenmesine önemli bir katkı sağlayacaktır."

Türkiye'de son 30 yılda 30 bine yakın vatandaşın teröre kurban verildiğini söyleyen Tuğcu, "Buna rağmen terörle mücadelede Türkiye, otorite ile özgürlükler dengesini en iyi koruyan ülkelerden birisi olmuştur. " dedi. Tuğcu, "Türkiye'yi terörle mücadelesindeki bazı tutumlarından dolayı eleştiren yabancı dostlarımızın fikirlerini, ifade özgürlüğü sınırları içinde saygı ile karşılamakla birlikte önemli bir noktayı hatırlatmak isterim; Türkiye'yi eleştiren dostlarımızın ülkelerinde Türkiye'nin karşılaştığı boyutlarda bir terör tehdidi bulunmamaktadır. Bu nedenle yakın tarihte Türkiye'nin yaşadığı zorlukları anlatma şansımız pek olmamıştır. " diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?