banner39

Tüketici koruma haftasında tüketici hakları

Esenler Çiftehavuzlar Bilgi ve Kültür Evi, Tüketici koruma haftasında tüketici hakları masaya yatırıyor.

Arşiv 23.03.2010, 23:23 23.03.2010, 23:23
Tüketici koruma haftasında tüketici hakları


Hayriye Öztuğrul / Dünya Bülteni

İstanbul’un çeşitli ilçelerinde ilköğretim çocuklarına hizmet veren bilgi evlerinden biri olan Esenler Çiftehavuzlar Bilgi ve Kültür Evi, Kasım ayında faaliyetlerine başladı. Ve çalışmalarını hızla devam ettiriyor. Bilgi ve Kültür Evi’nde öğrencilere yönelik kulüp faaliyetleri, gezi programları dışında belirli konularda seminerler düzenlenmekte. Bu ay öğrenci seminerinin konusu içinde bulunulan haftayla paralel olarak ‘ Tüketim Bilinci’ idi. Konuyu Hasta Hakları Derneği Başkanı Orhan Demir anlattı. Orhan Demir, hak kavramı üzerinde durarak şunları söyledi:
 
Her insan dil, din, renk ayrımı olmaksızın eşittir. Eşit haklara sahiptir. Örneğin; her çocuğun ayrılmaksızın eğitim, hastanede tedavi görme ve temiz güvenli bir çevrede yaşama hakkı vardır. Haklar konusunda mücadeleci olunmalı. Yapılan haksızlıklara el ile veya dil ile veya kalp ile müdahale edilebilmeli. Hak aramak ve başkalarının hakkını gözetmek ve gasp edenlerin karşısında olmak hem insani hem toplumsal ve özellikle vicdani bir sorumluluktur.

Öğrencilere sorular sorarak semineri devam ettiren Demir, bizim için ailemiz, eğitimimiz, hayatımız gibi değerli gördüğümüz şeyler ne ise Irak’taki, Filistin’deki çocuklarında değerli gördükleri hakları var. Fakat onların tüm bu hakları engellenmekte diyerek çocukların zihinlerinde önemli bir soru/nun izini bırakmıştır.

Hak konusunda medyanın olumsuz etkilerinden bahsederek çocukları özellikle reklamlara karşı uyaran Demir, bilinçli tüketim ve tüketici ile ilgili önemli bilgiler vererek semineri tamamlamıştır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?