banner15

Tüm Dünya Suçlu, ABD ise Masum!

ABD Dışişleri Bakanlığı yıllık 'İnsan Hakları Raporu''nu açıkladı. Washington, her yıl olduğu gibi bu yıl da kendisi hariç herkesi insan hakları ihlalleriyle suçladı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 196 ülkeyi suçlayan ABD, kendi sicilini yaz

Tüm Dünya Suçlu, ABD ise Masum!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın hazırladığı yıllık “İnsan Hakları Raporu”nu dün akşam açıkladı. Türkiye, Çin, Fransa ve Almanya’nın da aralarında bulunduğu 196 dünya ülkesi eleştirilirken, ABD raporda kendisine toz kondurmadı. Raporda sert şekilde eleştirilen iki ülkeyse İran ve Çin.  Bu iki ülkeyi; Kuzey Kore, Mısır, Suudi Arabistan, Suriye, Burma, Zimbabve, Küba ve Belarus izliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye'yle ilgili raporundaysa, ülkede hükümetin genel olarak vatandaşlarının insan haklarına saygı gösterdiğini belirtti. ncak bazı alanlarda önemli ilerleme sağlanmasına karşın, Türkiye'de insan haklarının ciddi bir sorun olmaya devam ettiği vurgulandı. Geçen yıl Irak'ta hükümet güçlerinin işkence ve adam öldürme olaylarına karıştığı yönündeki haberlerin arttığı belirtilen raporda, Amerikan birliklerinin karıştıkları işkence ve kötü muamele olaylarınaysa yer verilmedi. Oysa Amerikan birliklerinin Irak, Afganistan ve Küba'daki Guantanamo Körfezi'nde tutsaklara muamelesi, uluslararası toplumun tepkisini çekmişti. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı 1977'den beri her sene diğer ülkelerle ilgili olarak yıllık insan hakları raporları hazırlıyor ve bu raporları kamuoyuna açıklıyor.

Türkiye’ye yönelik insan hakları ihlalleri

 

ABD raporda, Türkiye'deki insan hakları ihlallerinin sürdüğünü ve bazı güvenlik güçlerinin ciddi ihlallerde bulunmalarına karşın cezalandırılmadıklarını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın her yıl yayımladığı ve bu kez 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde açıklanan İnsan Hakları Raporu'nda Türkiye'deki insan hakları ihlalleri eleştirildi. Raporda, Türkiye'de hala 'çocukların istismarı, çocukların birbiriyle evlendirilmesi ve kadınlara karşı ayrımcılık ve şiddet' gibi olayların sürdüğüne dikkat çekildi. Washington, Türkiye'deki mevcut ihlallere şu örnekleri verdi:
- Siyasi etkinlik üzerindeki bazı kısıtlamalar .
- Yargısız infazlar.
- İşkence ve güvenlik güçlerinin kötü muamelesi.
- Keyfi gözaltı uygulaması.
- Yolsuzluk.
- Kötü cezaevi koşulları.
- Uzun süren davalar İfade, basın, toplantı ve din özgürlüğü üzerindeki kısıtlamalar .
- ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki insan hakları ihlalleri arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açtığı karikatür davalarını da saydı.
     
Şemdinli olaylarına da yer verildi


Raporda, yargısız infazlar kapsamında özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da köy korucuları ve güvenlik güçlerinin sorumlu olduğu olaylara dikkat çekildi. Washington, köy korucularının 'uyuşturucu kaçakçılığı, tecavüz, yolsuzluk, hırsızlık ve diğer ihlallerle' suçlanmalarına karşın genelde cezalandırılmadıklarını ileri sürdü. Dışişleri Bakanlığı’nın insan hakları raporunda geçen Kasım ayında Şemdinli`de yaşanan olaylara da dikkat çekilerek, halen bu olayları araştırdıkları ifade edildi.
     

Erdoğan'ın karikatür davalarına eleştiri

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki ifade ve basın özgürlüğü kısıtlamaları kapsamında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın karikatürist Musa Kart ile Penguen mizah dergisi aleyhine açtığı davaları da gündeme getirdi. Orhan Pamuk, Hasan Cemal, Murat Belge, İsmet Berkan, Haluk Şahin, Erol Katırcıoğlu, İbrahim Kaboğlu, Baskın Oran, Burak Bekdil, Murat Yetkin, Ragıp Zarakolu, Hrant Dink ile diğer yazar, yayıncı ve akademisyenler hakkında açılan ifade davaları da raporda yer aldı.
     

Gazeteciler ABD’yi eleştirdi

ABD'nin her yıl yayınladığı insan hakları raporu için yapılan basın toplantısında bu yıl en çok ABD'nin insan hakları ihlalleri konuşuldu. Raporun açıklanmasından sonra söz alan gazeteciler ABD'nin Guantanamo Kampı ve Ebu Gureyb Cezaevi'ndeki insan hakları ihlallerinin niçin raporda yer almadığını sordular. Yabancı ülke muhabirleri için Yabancı Basın Merkezi'nde de bir basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri soru- cevap bölümünde beklemedikleri bir durumla karşılaştı. Gazeteciler, ABD Dışişleri yetkililerine kendi ülkelerindeki insan hakları ihlalleri yerine ABD'nin niçin bu raporda yer almadığını, Guantanamo Kampı ve Ebu Gureyb cezaevindeki insan hakları ihlallerine niçin yer verilmediğini sordular. Raporu hazırlayan Dışişleri Bakanlığı Demokrasi ve İnsan Haklarından Sorumlu Birimin Yöneticisi Barry F. Lowenkron üstüste gelen sorular üzerine ülkesini savunarak, ABD'nin gündemdeki insan hakları ihlallerini hiçbir bahane kabul etmeksizin tartıştığını ve ortadan kaldırmak için elinden geleni yaptığını söyledi.

 

ABD kendisini toz kondurmadı

Uluslararası Af Örgütü’nden Eric Olgon, ‘’eğer bu şeyler Irak’ta garanti altına alınmazsa, Irak’ta ilerleme kaydedildiğini söylemek zordur’’ dedi. ABD çıkışlı raporda dünyadaki bir çok yerde yaşanan insan hakları ihlallerine yer verilirken, ABD’de yaşananlardan hiç bahsedilmedi. Oysaki uluslararası toplum tarafından sürekli ABD’nin hak ihlalleri eleştiriliyor. Özellikle Amerika’nın Küba’daki Guntanamo, Afganistan ve Irak’taki üslerinde yaşanan ihlaller uzun süredir dünya kamuoyunu işgal ediyor.


 

Yas tutan Iraklı bir kadın

ABD’nin “işkence” karnesi


Raporuyla dünya ülkelerine insan hakları eleştirisinde bulunan Washington'un başı hala Irak'taki işkence skandalıyla dertte. Başkent Bağdat'taki Ebu Gureyb Cezaevi'nde tutuklulara yapılan işkence ve kötü muamelenin görüntülerinin 2004'te yayımlanmasının ardından her geçen gün yeni fotoğraf ve görüntüler gün ışığına çıkıyor. ABD ayrıca Küba'da bulunan Guantanamo Üssü'nde de benzer uygulamalar yaptığı gerekçesiyle eleştirilere uğruyor. Washington son olarak CIA'in Avrupa'da gizli işkence merkezlerinin bulunduğu iddialarıyla karşı karşıya.

“Almanya’da namus cinayetleri”

Burma’yı demokrasi vaatlerini yerine getirmediği için eleştiren rapor, Afrika ülkesi Zimbabve’de temel hakların sık sık ihlal edildiğine ve Küba rejiminde sosyal yaşamın her anlamda kısıtladığına vurgu yapıldı. Raporda geçen yılda Sudan’ın Darfur bölgesinde ve Kral Gyanendra’nın darbe yaparak seçilmiş hükümeti devirdiğine işaret edilirken, Nepal’de yoğun insan hakları ihlalleri yaşandığının altı çizildi. Almanya için ise Türkiye vatandaşı kadınların zorla evlilik ve namus cinayeti mağdurları olduklarına dikkat çekildi.

Fransa’ya 28 sayfa ayrıldı

Raporda Fransa'daki, "Müslüman ve Yahudi karşıtı vakalar" kınanırken, polisin aşırı güç kullandığı eleştirisi yapıldı. Bu raporlar 1977’den beri yayınlanırken, 8 Mart günü yayınlanan raporda Korsika'da "göçmen karşıtı" şiddete de yer verildi. Fransa’daki insan haklarına ilişkin 28 sayfanın ayrıldığı raporda, Fransa’nın genel anlamda insan haklarına uyduğu ancak polisin aşırı güç kullanması, cezaevlerinin tıka basa doldurulması, uzun süreli gözaltılar ve sonu gelmeyen adli süreçler gibi bazı alanlarda sorunlar yaşandığı belirtildi. Bununla birlikte, "anti Müslüman ve anti Yahudi vakalar, kadına yönelik toplumsal şiddet, kadınlara ve çocuklara karşı kötü muamele, insan trafiği ve etnik kökene dayalı ayrımcılık" yaşandığının altı çizildi.

ABD ile Çin restleşti

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından her yıl yayınlanan insan hakları raporunda, Çin'in geçen yılki insan hakları bulundu. Bakanlığın dün yayınlanan raporunda, ''otoriter Çin yönetiminin, vatandaşlarını keyfi tutukladığı ve gözaltına aldığı, aralarında internetin de bulunduğu medya denetimlerini sıkılaştırdığı'' belirtildi. Raporda, Çin hükümetini protesto edenlerin de bastırıldığı kaydedildi. Çin'de polis sorgulamalarının kaydedilmesinin ve gençler, yaşlılar ve hamile kadınların gözaltına alınmasında duyarlı olunması çabalarının desteklendiği ifade edilen raporda, yargının gücünün artırılması ile polis ve güvenlik güçlerinin etkilerinin azaltılması çabalarında ilerleme kaydedilmediği yazıldı. Dışişleri Bakanlığı'nın Çin'in insan hakları ihlalleri listesinde,  yargıda siyasi etkinin bulunduğu, doğum kontrolü için zorla kürtaj ve kısırlaştırma yapıldığı, gazetelerle dergilerin kapatıldığı, siyasi kitapların ve filmlerin yasaklandığı, göstericilerin gözaltına alındığı, seyahat kısıtlamaları getirildiği ve azınlıklara kültürel ve dini baskı yapıldığı yer aldı.

Çin: ABD kendi sicili ile yüzleşsin

Çin, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın raporuna ''ABD kendi insan hakları siciliyle yüzleşsin'' şeklinde karşılık verdi. Şinhua ajansının haberine göre, Çin yönetimi tarafından yayınlanan insan hakları raporunda da ABD'de ırkçılıktan cinayete kadar çeşitli konularda insan hakları ihlalleri yapıldığı kaydedildi. Raporda, ABD'deki yüksek cinayet oranına, telekulak olaylarına ve Irak'taki Amerikan askerlerinin Iraklı gazetecileri gözaltına almasına dikkat çekildi. ''ABD hükümetini, kendi insan hakları sorunuyla yüzleşmeye, kendi eylemleri üzerinde düşünmeye ve insan hakları durumunu geliştirmeye çağırıyoruz'' denilen raporda, ABD'nin her zaman demokrasi modeli olmakla övündüğü, ancak ''demokrasinin her zaman zenginler için ve zenginlerin bir oyunu olduğu'' ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48