banner15

Tüm İslam aleminde bayram pazartesi

Tüm İslam dünyası bayrama pazartesi günü başlıyor. Arap ülkeleri bugün Ramazanı 30'a tamamlıyor.

Tüm İslam aleminde bayram pazartesi

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Mübarek Ramazan ayının son günlerine girilmesiyle dünyanın dört bir yanındaki Müslümanları bayram heyecanı sardı. Ramazan'a üç farklı günde başlayan İslam Dünyası bayrama aynı gün başlıyor. Pazartesi gününün tüm İslam aleminde ortak bayram günü ilan edilmesi herkesi sevindirdi. 

 

Ramazan ayına Türkiye'ye nazaran bir gün önce başlayan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Sudan, Yemen ve Filistin'de Pazar gününün Ramazan'ın 30. günü olduğu ve bayramın Pazartesi günü olduğu açıklandı.

 

Libya'da ise, bilimsel gözlemlere ve hesaplamalara göre Ramazan bayramının Pazartesi günü olduğu ilan edilmişti. Amerika, Kanada ve Avrupa kıtasındaki Müslümanlar da bayrama pazartesi günü başlayacak.

 

Lübnanlı dini lider Muhammed Hüseyin Fadlallah da, güvenilir kaynaklardan edindikleri bilimsel gözlemlere göre Pazartesi gününün Şevval ayının ilk günü olduğu açıkladı.

 

Türkiye'de de Ramazan bayramı Pazartesi günü yapılacak. Şu ana kadar bayramın Pazartesi gününden başka bir gün olduğunu açıklayan ülke olmaması, İslam Dünyası'nın aynı gün bayram yapma ihtimalinin kuvvetli olduğunu gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48