Tunceli saldırısını, Erzurum'daki PKK'lılar yapmış

Tunceli'nin Nazımiye ilçesine bağlı Sarıyayla Jandarma Karakolu'na düzenlenen saldırıyı Erzurum'a bağlı PKK'lı grubun gerçekleştirdiği ortaya çıktı

Tunceli saldırısını, Erzurum'daki PKK'lılar yapmış

 Tunceli'de geçen hafta sonu 50 kişilik PKK'lı grubun Nazımiye ilçesine bağlı Sarıyayla Jandarma Karakolu'na saldırması sonucu, 4 asker hayatını kaybederken 2'si ağır 7 asker de yaralanmıştı. Eylemin PKK'nın sözde eyalet sorumlusu 'Peri' kod adındaki Haşim Kaya adlı PKK'ya bağlı grubun gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Sarıyayla Jandarma Karakolu'na saldırı yaptıkları ortaya çıkan Bingöl ve Erzurum bölgesindeki PKK'lıların 2009 yılı içerisinde sürekli karakollara yönelik keşif yaptıkları öğrenildi.  PKK'nın 2008 yılının nisan ayında Tunceli bölgesinde, aralarında üst düzey sorumluların da bulunduğu 12 kişinin Nazımiye ilçesine bağlı Dokuzkaya bölgesinde öldürülmesinin ardından bölgede toparlanmak ve ses getiren eylemler yapmak amacıyla Tunceli bölgesindeki karakollara yakın bölgelere yaklaşarak keşif çalışmaları yaptıkları ortaya çıktı.

Örgütün Tunceli bölgesinde toparlanmak amacıyla 2009 yılında kayıp vermemek için eylem yapmamasının altında ilerleyen yıllarda büyük ve ses getiren eylemleri hedeflediği öğrenildi. PKK tarafından önemli bölgeler arasında yer alan Tunceli ve Bingöl bölgesinde PKK'daki örgüt mensuplarının moralini yüksek tutmak amacıyla bu bölgelerde eylem yoğunluğu kararının alındığı öne sürüldü.

'Kahraman Haseki' kod adlı Ahmet Tevfik isimli PKK'lının 2 Eylül'de Bingöl'ün Kıği ilçesi kırsalında çıkan çatışmada öldürülmesinin ardından örgütün Erzurum Eyalet Komutanlığı'na getirilen 'Peri' kod adındaki Haşim Kaya'nın sürekli Tunceli ve Bingöl bölgesine kalabalık PKK'lı grupları organize etmek amacıyla giriş yaptığı ve çok sayıda örgüt mensubu tarafında sıkı bir şekilde korunduğu ortaya çıktı.

TUNCELİ'DE GENİŞ ÇAPLI OPERASYONLAR DEVAM EDİYOR

Öte yandan Sarıyayla Jandarma Karakolu'na yapılan saldırının ardından yağmur ve sis nedeniyle izlerini kaybettirmeye çalışan PKK'lı grubun yakalanması için Tunceli Alay Komutanlığı ve 4. Komando Tugayı'na bağlı çok sayıda helikopterle Nazımiye ilçesine bağlı Dokuzkaya, Sarıyayla, Dereova, Bingöl'e bağlı, Yayladere ve Yedisu kırsalında geniş çaplı operasyon başlattı. Zaman zaman PKK'lılarla sıcak temasın yaşandığı bölgelerin dağlık ve ormanlık alanla kaplı olmasından ötürü kaçış noktalarını tutan güvenlik güçleri bölgeyi ablukaya aldı. Tunceli'den Bingöl sınırına doğru kaçmak için kullandığı derin vadiler kobralar tarafından bombalanırken, operasyona Bingöl'den de destek veriliyor.

Kaynak: Cihan
 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 14:34
banner53
YORUM EKLE

banner39