banner39

Tunceli'de sanal mezarlık hizmeti

Tunceli'nin Akpazar Belediyesi, akrabalarının mezarlarını ziyaret edemeyenlerin fatiha okumaları için mezarlığı internet ortamına taşıdı.

Arşiv 15.02.2008, 17:41 15.02.2008, 17:44
Tunceli'de sanal mezarlık hizmeti


Tunceli'nin Mazgirt ilçesi Akpazar Belediyesi, belde dışında olup da imkansızlıklar nedeniyle beldedeki akrabalarının mezarlarını ziyaret edemeyen Akpazarlı hemşerilerine, yakınlarının ruhuna fatiha okumaları amacıyla mezarlığı internet ortamına taşıdı.

Akpazar Belediyesi, beldeden göç etmiş hemşerilerinin, merhum yakınlarının mezarını ziyaret edebilmeleri ve ruhlarına fatiha okumaları için mezarların fotoğraflarını sanal ortama taşıdı. 'www.akpazar.bel.tr' adresindeki belediye internet sitesinin sanal mezarlık bölümünde ilk etapta 100'ün üzerinde mezarın fotoğrafı yayınlanmaya başladı.

2 bin 129 nüfusa sahip Akpazar Belde Belediyesi tarafından "Sevgili hemşerilerimizin dikkatine" başlığıyla yapılan açıklamada, konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Hepsi bir zamanlar bizim şu anda yaşamakta olduğumuz topraklar üzerinde doğdular, yaşadılar ve Hakkın rahmetine kavuştular. Artık sıra bizlere de yavaş yavaş geliyor. Amacımız rahmetli olan hemşerilerimizi, yakınlarımızı unutturmamak. Akpazar dışında olan hemşerilerimizin imkansızlıklarından dolayı merhumlarımızın bir nebze de olsa gıyabında fatiha okumaları için düşünülmüş olan proje umarız hoşunuza gidecektir.

Hem okutana manevi bir huzur hem de Hakkın rahmetine kavuşmuş olan merhumlarımıza sevap açısından fayda sağlayacağını düşünüyoruz. İlk aşamada zaman darlığından 100'ün üzerinde merhumlarımızın kabir fotoğrafları çekilmiştir. Sizler de ayrıca merhumlarımızın fotoğraflarını ve özgeçmişlerini kabirlerinin yanında görmek istiyorsanız, lütfen bize bunları internet ya da posta yolu ile gönderiniz. İleriki safhalarda kabir fotoğraflarımız çoğalacaktır."

Kaynak: İHA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?