Tunus Fransa'nın himayesine girdi

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Türkiye'de büro açma isteği kabul edildi, Tunus Fransa'nın himayesine girdi...

Tunus Fransa'nın himayesine girdi

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Türkiye'de büro açma isteği kabul edildi 12 Mayıs 1976

Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat tüm dünyaya Amerika tarafından terörist olarak ilan edilmişti. Ancak buna karşın devrin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Bülent Ecevit onu Başbakanlıkta kabul etmişti. Bu görüşmelerde Filistin Kurtuluş Örgütünün Ankara’da bir büro açma teklifi de gündeme geldi. Bu istek Türkiye Hükümeti tarafından kabul edildi.

Akın Birdal’a Suikast Düzenlendi 12 Mayıs 1998

İnsan Hakları Derneği’nin önce genel sekreterlik daha sonra da Genel Başkanlık görevinde bulunan Akın Birdal İHD Genel Merkezinin önünde iki kişinin silahlı saldırısına uğradı. Saldırıyı TİT’in ( Türk İntikam Tugayı ) yaptığı öne sürüldü. Akın Birdal bu saldırıdan yaralı olarak kurtuldu.

Ayrılıkçı İrlandalı James Connolly idam edildi 12 Mayıs 1916

İngiliz yönetimine karşı 24 Nisan 1916 tarihinde başlatılan isyan ile birlikte İrlandalılar bağımsız İrlanda Cumhuriyetini ilan ettiler. Bu gelişme üzerine çatışmalar başladı. Ayaklanmanın önderlerinden Marksist James Connolly yakalandı ve kurşuna dizildi.

Güven Partisi Kuruldu 12 Mayıs 1967

Cumhuriyet Halk Partisi genel Sekreteri Bülent Ecevit’in öncülük ettiği ve Genel Başkan İsmet İnönü’nün desteklediği ortanın solu milletvekili CHP’den istifa ettiler. Turhan Feyzioğlu başkanlığında Güven Partisini kurdular. 12 Mayıs 1967 CHP'den ayrılan Turhan Feyzioğlu ve arkadaşları Güven Partisi'ni kurdu.

Tunus Fransa’nın Himayesine Girdi 12 Mayıs 1881

İspanyollarla yapılan mücadeleler sonucunda 1574’te Tunus'ta başlayan Osmanlı hakimiyeti 1881 yılında Fransızlar tarafından işgal edilinceye kadar devam etti. Tunus-Cezayir sınırında bir askerin öldürülmesini bahane eden Fransa, sınır güvenliğini sağlamak bahanesiyle sınırı geçerek Tunus içlerine doğru ilerlemiştir. Tunus Valisi Osmanlı Devletinden yardım istemiştir. Ancak hızla ilerleyen Fransız güçleri karşısında Osmanlı yardımının gecikmesi Tunus valisi İngilizlere başvurmuştur. Ancak oradan da bir destek alamadı. Fransızlar 12 Mayıs 1881 günü Valinin kaldığı Bardü Sarayı'nı kuşatarak silah zoruyla Bardü anlaşmasını imzalattılar. Bu anlaşma ile Tunus Fransa'nın himayesini kabul etti.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 07:10
banner53
YORUM EKLE

banner39