banner39

Tunus’ta vahşi saldırı

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Tunus’ta vahşi saldırı

Tunus’ta, İsrail Başbakanı Ariel Şaron karşıtı gösteriye polisin saldırması sonucu ikisi ağır 6 kişi yaralandı. Gösterinin düzenleyicilerinden Tunus İlerici Demokratik Partisi, polisin, Şaron’un Tunus’a davet edilmesine karşı çıkan göstericilere saldırması sonucu ağır yaralananların Avukat Radia Nasravi ile parti mensubu Mehdi Mabruk olduğunu bildirdi. Ayrıca 38 kişi gözaltına alındı. Şaron’un Tunus’a gelmesine karşı ve Filistin hakına destek amacıyla, muhalefet partileri önce kapalı bir salonda etkinlik düzenlemek istedi. Ancak Zeynel Abidin Bin Ali başkanlığındaki rejim, buna izin vermedi. Bunun üzerine Tunus İşçileri Komünist Partisi, Tunus İlerici Demokratik Partisi, Özgürlükler ve İş için Demokratik Forum ve Cumhiriyet İçin Kongre, halkı sokakta gösteri yapmaya çağırdı. Önceki gün başkentteki Habib Burgiba Caddesi’nde toplanan kitle, birçok noktada polis engeliyle karşılaştı. Polis, çevredeki esnafa kepenk kapattırdı. Bir araya gelemeyen göstericiler, başka bir yerde birleşme kararı aldı. Ancak 'Şaron defol' sloganları atan kitleye polis aniden saldırdı ve birçok kişiyi yaraladı.

Tunus'ta Şaron yöntemleri

Saldırıda, Avukat Radia Nasravi kafasına, yüzüne ve sırtına aldığı darbelerle ağır yaralandı. Gözlerinden ve burnundan darbe alan Nasravi, geçici görüş kaybına uğradı. Burun kemiği çatlarken, yüzünde ağır kanama ve morluklar oluştu. Nasravi’nin yanında bulunan kızı Nadia da aldığı darbe sonucu bilincini kaybetti. Nadia’nın kafasına dikiş atılırken, bazı klinikler polis tehdidi nedeniyle Nasravi’yi kabul etmedi. Siyasi polis, Nasravi’nin eşi ve Tunus İşçileri Komünist Partisi Sözcüsü Hamma Hammami’yi de döverek gözaltına almak istedi. Ancak müdahale eden kitle Hammami’yi polisin elinden aldı.
Ülke çapındaki diğer eylemlere de saldıran polis onlarca kişiyi gözaltına alırken, 5 öğrenciyi de ağır yaraladı. Avukat Nasravi, tüm baskılara rağmen Şaron’un Tunus’a gelmesine karşı sokaklara çıkmaya devam edeceklerini belirtti ve 'Filistin halkının katili Şaron bu ülkeye gelemeyecektir' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?