banner39

Tunus'ta Kur'an-ı Kerim'e hakaret

Burası Guantanamo değil, bir Müslüman ülke. Kur'an'a hakareti protesto için mahkumlar açlık grevinde.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Tunus'ta Kur'an-ı Kerim'e hakaret

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

İlk kez Guantanamo hapishanesinde bir Amerikalı gardiyan Kuran-ı Kerim’i tuvalete atmış ve bu haber dünya basında çok yankı bulmuştu. Şimdi ise bu acı gerçek ikinci kez basında yer alıyor; üstelik Müslüman bir ülke olan Tunus’ta. Bu korkunç olayı Tunus’taki İnsan Hakları için Uluslararası Mücadele Örgütü ortaya çıkardı .

 

Bir polis memurunun Kur’an’a karşı yapmış olduğu bu terbiyesizliği protesto etmek için hapishanedeki mahkumlar 6 Kasım’da açlık grevi başlattı. Haziran ayında da Tunus’taki bir insan hakları derneği buna benzer bir durumu ortaya çıkarmıştı. Başka bir polis memuru da Müslüman bir mahkumu dövmüş ve Kur’an-ı Kerim’i tekmelemiş ve ayaklarının altında çiğnemişti. Dernek yetkilileri, bu suçu işleyen memur hakkında işlem başlatılmadığını aksine dernek üyelerinin bu haberi ortaya çıkardığı için sorgulandığını ifade etti.

 

Bir diğer ifade de Tunus hükümetinin Müslümanlara ve İslam’a karşı yapılan bu çirkin saldırılar karşısında sessiz davranmasının, bu saldırıları teşvik ettiği anlamına geldiğini söylüyor. Halk Partisi Başkan Yardımcısı Abdul Rauf el Ayaadi, yapılan bu terbiyesizliğin cezalandırılmadığını ve yetkililerin bu konuda sessiz kaldığını söyledi. Ayrıca bu uygulamanın gelecekteki daha pek çok ihlalin habercisi olduğunu dile getirildi.

 

İnsan Hakları için Uluslararası Mücadele Örgütü, Tunus’taki bu olayların İslam’a yapılmış sistemli bir saldırı olduğunu vurguladı. Örgüt, imamlara ve başörtülülere yönelik tutum ve saldırıların da aynı sistemin bir parçası olduğunu dile getirdi.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?