banner39

Tunus'ta Türk usulü yasak

'Tunus polisi kapalı kadınları sokakta durdurup başörtülerini çıkarmalarını istiyormuş.'

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Tunus'ta Türk usulü yasak

Tunus'ta başörtüsüne getirilen yasağı aktaran Financial Times gazetesi, yasağın "Türk tarzı" olduğu değerlendirmesini yaptı. Haberde, Tunuslu yetkililerin başörtüsüne karşı bir kampanya başlattığı ve polisin yolda başörtülü kadınları durdurarak başlarını açmalarını istediği kaydedildi. Özel bir hukuk bürosunda çalışan Faiza Rahem, markette durdurularak polis merkezine götürüldüğün ve burada kendisinden bir daha başörtüsü takmayacağına dair bir kağıt imzalanmasının istendiğini söyledi. Rahem, "Polis raporunda benim suçüstü yakalandığım yazıyordu. İmzalamayı reddettim ve şans eseri polis müdürü benim gitmeme izin verecek kadar aklı başında biriydi" dedi.

"TÜRK TARZI YASAK 1981'DEN BU YANA GEÇERLİYDİ"

Tunus'ta başörtüsünün kamu kurumlarında takılmasının 1981 yılından bu yana yasak olduğunu hatırlatan Financial Times, bunun "Türk tarzı bir yasak" olduğu değerlendirmesinde bulundu. Haberde, Tunus'ta okullarda ve hükümet binalarında başörtüsü takma konusunda ısrarcı olan kadınların işleri kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Yasağa rağmen İslami tarzda giyinen kadınların sayısında artış gözlendiği bildirilen haberde, Tunuslu analistlerin, bu durumdan, diğer Arap ülkelerinden yayın yapan uydu kanallarında verilen vaazları sorumlu tuttuğu belirtildi. Yasağa tepki gösteren Tunuslu insan hakları savunucusu Suat Hacı ise "Bunu kınıyorum çünkü Tunuslu kadınlar ne giyeceklerini seçme hakkından alı konuluyorlar ve bu da anayasaya aykırı" dedi.

İngiltere'de 'gönüllü apartheid'

Kılık kıyafetle ilgili tartışma, İngiltere'de de tüm hızıyla sürüyor. Tartışma, eski Dışişleri Bakanı Jack Straw'un 'Peçeli kadınlarla iletişim kuramıyorum' sözleriyle başlamıştı.

Guardian hafta sonunda tartışmanın nerelere vardığını şöyle özetliyor: "Muhafazakar Parti'nin içişlerinden sorumlu yetkilisi David Davis, Müslüman liderleri 'gönüllü apartheid'la, yani ırk ayrımcılığıyla suçladı. Davis, Müslüman liderlerin eleştirilere karşı fazlasıyla hassas olduğunu ve ciddi tartışmalardan kaçındığını söyledi.

"Hükümetin toplumlar arası ilişkilerden sorumlu bakan yardımcısı Phil Woolas ise sınıfta peçesini açmayı reddeden öğretmen yardımcısı Aşah Azmi'nin işten atılmasını istedi.

"Buna karşılık hükümetle arası giderek bozulan İngiltere Müslüman Konseyi, yetkilileri 'Müslümanları nasıl davranmaları gerektiği konusundaki emirleriyle aralıksız bir yaylım ateşine tutmakla ve onları küçük düşürmekle' suçladı."

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?