banner39

'Tüp Keçiler' Üremeye Başladı

Verimi ve ırk kalitesini artırmak amacıyla, Kanada'dan getirilen Saanen cinsi keçiye ait spermle suni yolla döllenen keçiler, yavrulamaya başladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Tüp Keçiler' Üremeye Başladı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından yürütülen, Çanakkale Ziraat Odası ile Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin ortak çalışmasıyla desteklenen proje kapsamında, ÇOMÜ Sarıcaeli Teknolojik ve Tarımsal Araştırma Merkezi'nde (TETAM) 5 ay önce suni 140 keçi suni tohumlamayla döllendi.

Aradan geçen sürede, suni dölleme yapılan 140 keçiden, gebe kalan 45'i doğum yapmaya başladı. Geçtiğimiz hafta ilk yavruyu alan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, dölleme sonunda 9 keçinin hamile kaldığını, keçilerden 4'ün doğurduğunu, 3 erkek 2 dişi yavru elde edildiğini söyledi. Önümüzdeki günlerde diğer keçilerin de doğum yapacağını anlatan Ulus, şu bilgileri verdi:

“İlk doğan yavru 2 kilo 260 gram geldi. Dişi olan yavruya proje yürütücülerinden ÇOMÜ Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Aynur Konyalı'nın adını, ikinci doğana Tarım İl Müdürümüz İlkay Uçar'ın, üçüncüye Zootekni Bölümü Başkanı Prof.Dr. Türker Savaş'ın, sonuncuya ise kızım Simge'nin adını verdik. Türkiye'de ilk kez burada gerçekleştirilen bu projede yola çıkarken, bir yavru bile alsak kendimizi başarılı sayacaktık. Başarı seviyemiz yüzde 33 olunca bu bize büyük mutluluk yaşattı.”

Öte yandan, TETAM'da dölleme yapılan ve gebe kalan 25 keçiden 7'sinin de 14 tane yavru doğurduğu bildirildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?